Avslutad | Klassiska – Lördag 17 juni 2017
ENSTENSRING, 18K guld/silver, antikslipad diamant ca 0,80 ct TCr(I)/skada på rondisten, stl 17 mm, vikt 1,5 g.
RING, 18K guld, ovalslipad rubin ca 0,88 ct, 4 briljanter ca 0,19 ctv ca TW(G)/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 4,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, hjärtan, 2 rubiner ca 0,45 ctv, 24 briljanter ca 0,20 ctv, stift, vikt 1,7 g.
ANTIK BROSCH, förgyllt silver, granater, längd 7,3 cm, tennlödningar på baksidan, ca 1850, vikt 19,4 g.
ANTIK BROSCH, 18K guld, 2 ametister, 3 citriner, längd 2 cm, troligen Stockholm 1875, senare nål, vikt 2,3 g.
COLLIER och BROSCH, förgyllt silver, halv-fröpärlor, gröna foilerad stenar samt glas, i stängd fattning, vikt 30,4 g, slitage på förgyllning, gröna stenar och glas saknas
ÖRHÄNGEN, 1 par, platinum, 24 äldre briljanter, mediumslipade och åttkantslipade diamanter ca 1,85 ctv, ca TW-W(G-H)/SI-P, 1900-talets första hälft, vikt 5,6 g, skruv, några diamanter rmed mindre skada på paviljong och kulett, mindre inneslutning som når ytan.
SMYCKESET, 4 delar, hänge, brosch, armband, 1 par örhängen, förgyllt silver, halv och fröpärlor, blått foilerat glas, stängd fattning, Pest, Österrike-Ungern 1886-1922, längd; brosch 3,0 cm, armband 19,0 cm, höjd; hänge 4,7 cm, örhänge 6,2 cm, totalvikt 56,5 g, skruv, slitage på förgyllning, 1 örhänge är av, behöver repareras, nagg och mindre chip på glas.
BROSCH, 18K guld, svart emalj, 9 halvpärlor, längd ca 4 cm, vikt 14,5 g, bucklor, senare nål.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant enligt gravyr 0,30 ct ca W/VS, naturaler på rondisten, stl 18,75 mm, vikt 4,4 g.
COLLIER, melanit, svart granat, antikt lås i 18K guld, Sverige 1882, längd 146 cm, vikt 55 g.
Visa varaSmycken Armband
STELT ARMBAND, 14K guld, cabochonslipad ametist, åttkantslipade diamanter ca 2,30 ctv, ca W-TCape/P, svart emalj, säkerhetskedja, 5,7 x 5,4 cm, vikt 25,9.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, blå safirer ca 3,39 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,57 ctv, ca TCa/VS-SI, stift/clips, vikt 10,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 80 blå safirer ca 4,68 ctv, 20 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, stift, vikt 10,2 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,23 ct, ca TW-W/SI, 22 briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca TW-W/SI, stl 17 mm, vikt 3,4 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,10 ct, ca Cr(J)P1, 8 briljantslipade diamanter ca 0,82 ctv, ca TCr-TCa/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 5,9 g, ytliga inneslutningar hos diamanterna.