221 - 240 av 342
1...111213...18 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 17 juni 2017

Klubbad för

KEDJA, 18K guld, ring- och stavlänk, handgjord, längd 60 cm, vikt 39,6 g.

Utrop: 16 000 kr

ARMRING, 18K guld, bredd 11 mm, innermått 6,1 x 5,4 cm, vikt 48,1 g.

Utrop: 18 000 kr

ARMBAND, odlade pärlor ca 2,6 mm, 5 rader, lås i 9K guld med blå emalj, längd 17 cm.

1 500 kr

Utrop: 1 700 kr

DIAMANT, droppslipad, 1,02 ct, Fancy Dark Gray-Yellowish Green, GIA certifikat 14930688.

9 600 kr

Utrop: 10 000 kr

DIAMANT, briljantslipad, 0,34 ct, Fancy Intense Orange-Yellow, HRD certifikat 20013260621, förseglad.

Utrop: 9 500 kr

DIAMANT, briljantslipad, 0,85 ct, Fancy Intense Olive- Brown, HRD certifikat 20044594008, ca SI2.

Utrop: 8 000 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 3 mm, 3 rader, lås i 14K guld med blå emalj, längd 48 cm.

1 800 kr

Utrop: 2 000 kr

RING, 14K vitguld, 12 briljanter ca 0,10 ctv, ca TCr/VS-SI, stl 17 mm, vikt 5,8 g, stämplad CHRIST.

Utrop: 4 000 kr

COLLIER, 18K vitguld, odlad south sea pärla 15,7x14 mm, off round, briljant- samt åttkantslipade diamanter ca 1,75 ctv, ca W(H)/VS-SI, längd 42 cm, vikt 9,7 g, en diamant med nagg.

Utrop: 16 000 kr

COLLIER, 14K vitguld, 12,6 mm odlad svart Tahitipärla, briljant ca 0,11 ct, ca W/SI2, 44 cm ärtlänkskedja, vikt 11,4 g.

Utrop: 7 600 kr

RING, 18K guld, carréslipade blå safirer, 16 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW(G)/VS, stl 17,5 mm, vikt 6,6 g.

2 800 kr

Utrop: 3 200 kr

LJUSSTAKAR, tenn, F. Santesson, Stockholm 1885, empirstil, höjd 26 cm

2 200 kr

Utrop: 3 000 kr

HÄNGE, 18K vitguld, smaragdslipad akvamarin ca 21,0 ct, 14 briljantslipade diamanter ca 0,07 ctv, öppningsbart, höjd 4 cm, vikt 14,5 g.

Utrop: 12 600 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 akvmariner ca 1,30 ct, 2 briljantslipade diamanter ca 0,01 ctv, stift, vikt 2,6 g.

1 000 kr

Utrop: 1 100 kr

KEDJA, 18K vitguld, kejsarlänk, längd 45 cm, vikt 16 g.

Utrop: 5 600 kr

BESTICKSERVIS, 38 delar, silver, Drottning Victoria, 6 bordsknivar, 6 bordsgafflar, 6 bordsskedar, 6 teskedar, 10 kaffeskedar, 2 mockaskedar, GAB Eskilstuna 1970/80- tal, vikt 1276,6 g.

Utrop: 4 000 kr

CARMOSÉRING, 18K guld, blå safir ca 1,50 ct, 13 gammalslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca W(H)/SI-P, stl 18 mm, vikt 3,3 g, en sten är inte en diamant, nagg på några av diamanterna.

Utrop: 4 900 kr

HÄNGE/MEDALJONG, 18K guld, orientaliska halvpärlor, blå emalj, 1900-talets första hälft, 2-radig kedja, längd 84 cm, diameter medaljong 3 cm, vikt 29,6 g, tennlödningar på medaljongens insida.

Utrop: 10 000 kr

ARMBAND, 14K vitguld, runda fasetterade blå safirer, 56 åttkantslipade diamanter ca 0,28 ctv, en safir saknas, längd 18,2 cm, vikt 34,5 g.

Utrop: 9 000 kr

RING, platina, safir enligt gravyr 1,03 ct, baguettslipade diamanter enligt gravyr 0,60 ct ca W/VS, stl 16,75 mm, vikt 7,3 g.

Utrop: 6 300 kr