81 - 100 av 267
1...456...14 Gå till

Avslutad | Moderna – Lördag 10 juni 2017

Klubbad för

WIWEN NILSSON, ring, sterlingsilver, 1 kvadratisktslipad bergkristall, signerad, Lund 1945, stl 19,00 mm, vikt 6,3 g, slitage och repor på bergkristall. (d)

3 700 kr

Utrop: 3 000 kr

RING, 18K vitguld, 4 prinsesslipade diamanter ca 0,20 ctv samt 30 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W-Cr/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 6,7 g.

Utrop: 5 400 kr

DIAMANT, briljantslipad, 0,70 ct, River(E)/VVS2, förseglad HRD 16034571002.

Utrop: 32 000 kr

DIAMANT, prinsesslipad, 0,71 ct, ca TW(G)/VS1, oinfattad.

Utrop: 19 800 kr

CLAES GIERTTA, hänge, sterlingsilver, genombruten dekor, signerad, Stockholm 1995, höjd 11 cm, kedja, ankarlänk medföljer, originalask. (d)

Utrop: 1 400 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,80 ct, ca W(H)/VS2, stl 17,5+ mm, vikt 3,5 g, slipad kulett.

Utrop: 23 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade south sea pärlor ca 14 mm, stift, vikt 9,5 g.

Utrop: 6 200 kr

BVLGARI, ring, Monologo, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,38 ctv, TW/VVS, stl 19,5 mm, 14,6 g, originaletui, visst slitage.

Utrop: 13 800 kr

RING, 18K vitguld, baguette- samt briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 17 mm, vikt 3,8 g.

Utrop: 6 200 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, fjäril, rubiner ca 7,34 ctv, navetteslipad diamant ca 0,23 ct, ca Cr(J)/P, längd 40 cm, vikt 7,2 g.

Utrop: 18 600 kr

RING, 18K roséguld, 3 rosa turmaliner ca 4,76 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca W-TCa/SI-P, stl 16,5 mm, vikt 5,4 g, några enstaka dimanter med nagg.

Utrop: 6 200 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 19 baguetteslipade diamanter ca 0,39 ctv, ca W(H)/VS, stl 16,75 mm, vikt 4,1 g.

Utrop: 5 600 kr

RING, 18K vitguld, blomma, akvamariner samt kvarts i olika färger ca 5,81 ctv, 5 briljantslipade diamanter ca 0,07 ctv, stl 17 mm, vikt 6,5 g, nagg på en akvamarin.

Utrop: 6 700 kr

HELALLIANSRING, 18K vitguld, 41 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca W(H)/P, stl 17,5 mm, vikt 1,0 g.

4 400 kr

Utrop: 4 900 kr

RING, 18K vitguld, 28 briljantslipade diamanter ca 0,62 ctv, ca W-TCa/SI, flexibel skena, stl 17 mm, vikt 2,6 g.

Utrop: 6 700 kr

TIFFANY&CO, enstensring, platina, briljantslipad diamant ca 0,30 ct, ca W(H)/VVS, ref 34203245, stl 15,5 mm, vikt 4,3 g, originaletui.

Utrop: 8 800 kr

RING, 18K vitguld, rubiner ca 1,79 ctv, stl 16,75 mm, vikt 4,0 g.

Utrop: 4 400 kr

HAND, enstensring, Smoth briljant, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,20 ct, TW/VS, stl 16 mm, vikt 9,6 g, gravyr.

Utrop: 6 500 kr

HAND, alliansring, Elipse, 18K vitguld, 40 briljantslipade diamanter 0,40 ctv, TW/VS, rubin, stl 15,75 mm+, vikt 3,7 g.

Utrop: 7 700 kr

HELALLIANSRING, 18K vitguld, 26 briljantslipade diamanter 0,99 ctv, ca TW(G)/VS, stl 16 mm, vikt 3,5 g.

Utrop: 9 800 kr