Avslutad | Moderna – Lördag 10 juni 2017
WIWEN NILSSON, ring, sterlingsilver, 1 kvadratisktslipad bergkristall, signerad, Lund 1945, stl 19,00 mm, vikt 6,3 g, slitage och repor på bergkristall. (d)
RING, 18K vitguld, 4 prinsesslipade diamanter ca 0,20 ctv samt 30 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W-Cr/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 6,7 g.
CLAES GIERTTA, hänge, sterlingsilver, genombruten dekor, signerad, Stockholm 1995, höjd 11 cm, kedja, ankarlänk medföljer, originalask. (d)
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,80 ct, ca W(H)/VS2, stl 17,5+ mm, vikt 3,5 g, slipad kulett.
BVLGARI, ring, Monologo, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,38 ctv, TW/VVS, stl 19,5 mm, 14,6 g, originaletui, visst slitage.
RING, 18K vitguld, baguette- samt briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 17 mm, vikt 3,8 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, fjäril, rubiner ca 7,34 ctv, navetteslipad diamant ca 0,23 ct, ca Cr(J)/P, längd 40 cm, vikt 7,2 g.
RING, 18K roséguld, 3 rosa turmaliner ca 4,76 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca W-TCa/SI-P, stl 16,5 mm, vikt 5,4 g, några enstaka dimanter med nagg.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 19 baguetteslipade diamanter ca 0,39 ctv, ca W(H)/VS, stl 16,75 mm, vikt 4,1 g.
RING, 18K vitguld, blomma, akvamariner samt kvarts i olika färger ca 5,81 ctv, 5 briljantslipade diamanter ca 0,07 ctv, stl 17 mm, vikt 6,5 g, nagg på en akvamarin.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 41 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca W(H)/P, stl 17,5 mm, vikt 1,0 g.
RING, 18K vitguld, 28 briljantslipade diamanter ca 0,62 ctv, ca W-TCa/SI, flexibel skena, stl 17 mm, vikt 2,6 g.
TIFFANY&CO, enstensring, platina, briljantslipad diamant ca 0,30 ct, ca W(H)/VVS, ref 34203245, stl 15,5 mm, vikt 4,3 g, originaletui.
HAND, enstensring, Smoth briljant, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,20 ct, TW/VS, stl 16 mm, vikt 9,6 g, gravyr.
HAND, alliansring, Elipse, 18K vitguld, 40 briljantslipade diamanter 0,40 ctv, TW/VS, rubin, stl 15,75 mm+, vikt 3,7 g.