Avslutad | Moderna – Lördag 10 juni 2017
STIGBERT, brosch, silver, för Engelbert, blad, längd 10 cm, Stockholm 1946, vikt 19,4 g,
STROILI ORO, ring, 18K vitguld, 32 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 2,4 g, etui, certifikat.
STROILI ORO, smyckeset; kedja/hänge och örhängen, 18K vitguld, 48 briljantslipade diamanter ca 0,21 ctv, ca TW-W/VS-SI, kedjans längd 41 cm, vikt totalt 4,7 g, stift, etui, ytterkartong, certifikat.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW(G)/VS-SI, stift, vikt 1,8 g.
ENGELBERT, ring, Wave,18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter 0,10 ctv, enligt gravyr, ca TW-W(G-H)/VS, stl ca 17,50 mm, vikt ca 3 g.
ENGELBERT, ring, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter 0,05 ctv, enligt gravyr, stl ca 17,75 mm, vikt ca 8 g.
ENGELBERT, ring, 18K guld, 10 briljantslipade diamanter 0,10 ctv enligt gravyr, ca W(H)/VS, stl ca 17,25 mm, vikt ca 7 g.
ENGELBERT, ring, Wave, 18K guld, 20 briljanter 0,20 ctv ca TW-W(G-H)/VS, stl ca 17,25+ mm, vikt ca 3 g.
WIWEN NILSSON, sterling silver, signerade, Lund 1949, stavarnas längd 3 cm, skruvmekanism, vikt 13,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 62 briljantslipade diamanter ca 1,32 ctv, ca TW(G)/SI, stift/clips, vikt 6,3 g, smyckescert och etui från Hartmanns.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 82 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, vikt 2,2 g, huggies.
ARMBAND, 18K vitguld, Göteborg 1948, säkerhetskedja, längd 19 cm, vikt 20,6 g, små bucklor.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 77 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca W(H)/VS-SI, längd 18 cm, vikt 7,4 g.