Avslutad | Moderna – Lördag 10 juni 2017
RING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 18,25 mm, vikt 3,3 g, en diamant har en natural, en diamant har ett nagg i rondisten och sitter något löst i sin fattnin.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 2,07 ct, J(CR)/SI2, IGI Diamond Report F6A65781, stl 17,5 mm, vikt 5,1 g.
RING, 18K vitguld, ca 106 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-CR/VS-P, stl 16,75 mm, vikt 14,8 g, två diamanter är skadade, nagg.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 28 briljantslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca W-TCr/VS, stl 18,25 mm, vikt 5,9 g, en sten lös i sin fattning.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljant ca 0,75 ct, ca TW(G)/VS1, Walters Guldsmedja, Stockholm, längd ca 42 cm, vikt 5,3 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld/guld, medium- till briljantslipad diamant ca 1,03 ct, ca W(H)/SI2, Wahlströms Guldsmide, Halmstad, handgjord, stl 16,75 mm, vikt 9,1 g.
EFVA ATTLING, örhängen, Love Bead Grande Ear, sterling silver, blå topas, vikt 5,4 g, stift.
ENSTENSÖRHÄNGEN, platina, 2 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TCr-Cr/SI, vikt 1,7 g, stift.
DIAMANT, briljantslipad, 0,70 ct, W(H)/VVS2, HRD inskription på rondisten160373300002, naturaler på rondisten, stenkuvert medföljer.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ca 130 briljantslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, diameter 3,8 cm, vkt 10,6 g, stift.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,71 ctv, ca TW-Cr/VS, stl 17,25 mm, vikt 3,5 g.
DIAMANT, briljantslipad, 0,90 ct, TW(G)/VVS2, Inskription på rondisten GIA 1179846090, stenkuvert.
TENNISARMBAND 18K vitguld, 83 briljantslipade diamanter ca 1,15 ctv, ca TW-W/VS, längd 17,5 cm, vikt 6,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-Cr/VS 20 briljantslipade diamanter ca 0,40 ct ca TW-W/VS, vikt 2,0 g, stift.