Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 15 juni 2017
ALLIANSRING, 18K vitguld, 6 briljanter ca 0,30 ctv, ca TW(G)/VS, stl 17,25 mm, vikt 4,2 g, en diamant är skadad.
RING, 18K vitguld, grön turmalin, 4 åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, ca W/VS, J Pettersson Stockholm 1956, stl 16 mm, vikt 3,7 g, turmalin med slitna fasetter.
COLLIER, trumlade stenar, bl.a. bergkristall, ametist, agat, rosenkvarts, grön kalcedon, m.m., vitmetallslås, längd 47 cm, vikt 61 g.
PÄRLCOLLIER, odlade doerade pärlor 3-5,5 mm, lås i silver med diverse stenar (några har skador), längd 52 cm, vikt 23,5 g, knutet.
DIADEM, förgyllt silver, rund fasetterade granater, blomkvist, omkring 1900, inner diameter ca 14 cm, totalvikt 22,3 g, några granater saknas.
SMYCKESET, 2 delar, silver/förgyllt silver, brosch/hänge och ett par örhängen, granater, omkring 1900, vikt 16,2 g, senare omgjorda till skruv, etui, brosch med plats för foto, skadat glas.
COLLIER, fasetterade svarta sten kulor, troligen onyx, 1900-talets början, längd ca 98 cm, vikt 42,8 g, några kulor med nagg och chip.
BROSCH, 18K guld/platinum,3 fröpärlor, 1 kläpp med barockpärla, 1 ovalslipad citrin, K&E Carlson, Göteborg 1925, längd 3,7 cm, vikt 8,7 g.
COLLIER, silver, ovalslipade onyx, Swenson & Luhr, eftr, Göteborg 1911, längd 46,5 cm, vikt 45,4 g.