Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 15 juni 2017
CARMOSÉRING, 18K guld, ovalslipad rubin, 12 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W/VS, stl 16,25 mm, vikt 2,3 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, rubin, 10 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, stl 17 mm, vikt 3,2 g.
RING, 18K guld, antik, målat blommotiv, glas, ringskena stämplad AL,1800-talets andra hälft, stl 15,5 mm, vikt 1,7 g, skador, slitage.
BROSCH, silver, agat, kalcedon, diameter 4,5 cm, troligen Skottland, gravryr från 1867, vikt 25,4 g.
RING, 14K guld, smaragdslipad akvamarin ca 4,50 ct, stl 18,25 mm, vikt 5,1 g, akvamarinen är skadad i ett hörn och har slitna fasettkanter.
RING, 18K vitguld, ljusblå Ceylonsafir 2,80 ct enligt gravyr, 2 briljanter 0,05 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 15 mm, svensk importstämpel, vikt 3,7 g, safiren har slitna fasettkanter och två hack i kronan.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant enligt gravyr 0,34 ctv TW/VVS, stl 16,25 mm, vikt 2,4 g, svag fattning.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant enligt gravyr 0,25 ct ca W/SI, stl 14 mm, vikt 7,2 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 6,5-7,0 mm, lås i silver med odlad pärla, längd 48 cm.
RING, 18K guld, safirer, en blå glassten, rosenslipade diamanter, Sverige 1918, stl 15,25 mm, vikt 1,9 g, slitna klor.
COLLIER, gulmetall,granater, pärlor, längd 37,5 cm. ÖRHÄNGEN, gulmetall, granater, skruv, två granater saknas.