Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 15 juni 2017
RING, 18K vitguld, 40 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/VS, bredd 7 mm, stl 21,25 mm, vikt 17,5 g.
RING, 18K gult guld/vitt guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 6,2 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, howlit, lås och detaljer i gulmetall, längd 75 cm.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 34 briljantslipade diamanter 0,27 ctv, ca W/VS-SI, 34 svarta briljantslipade diamanter 0,32 ctv, längd 6 cm, vikt 4,6 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW/SI, vikt 1,0 g, stift.
ENSTENSRING, 18K vitguld, 1 briljantslipad diamant 0,25 ct, enligt gravyr, ca TW(G)/VS, Uppsala 1974, stl 21,75 mm, vikt 3,1 g, mindre slitage.
ALLIANSRING, platina, 13 briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca TW/VS, stl 15 mm, vikt 4,4 g, något skev skena.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad damant ca 0,20 ct, ca W/P, stl 1,75 mm, vikt 4,8 g, stort bord, mindre nagg vid kronan.
RING, 18K rodierat guld, 12 gula briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, färgbehandlade, 34 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W(H)/SI, stl 15,5 mm, vikt 6,4 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, 1 mediumslipad diamant ca 0,21 ct, ca TW-W/VS, stl 17,25 mm, vikt 2,1 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, 1 briljantslipad diamant 0,20 ct enligt gravyr, ca W(H)/VS, stl 16,00 mm, vikt 2,7 g.
ÖRHÄNGEN, ägg, förgyllt silver, röd emalj, cz, design Carl Fabergé by A Jewel Veronika, krokar, Charm 11 mm, vikt 6 gram.
HÄNGE, ägg, förgyllt silver, rosa emalj, cz, design Carl Fabergé by A Jewel Veronika, 22 mm, vikt 7 gram.
HÄNGE, ägg, förgyllt silver, rosa/vit emalj, cz, design Carl Fabergé by A Jewel Veronika, Pendant 22 mm, vikt 7 gram.
ÖRHÄNGEN, ägg, förgyllt silver, turkos emalj, cz, design Carl Fabergé by A Jewel Veronika, krokar, Charm 11 mm, vikt 6 gram.
HÄNGE, ägg, förgyllt silver, vit emalj, cz, design Carl Fabergé by A Jewel Veronika, 11 mm, vikt 3 gram.
HÄNGE, bjällra, förgyllt silver, turkos emalj, cz, design A Jewel Veronika, 19 mm, vikt 5 gram.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,18 ctv, River/VVS enligt gravyr, stl 16,5 mm, vikt 2 g, gravyr.