Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 15 juni 2017
ARMBAND, silver, hamrad yta, 5 cabochonslipade ametister, längd 20 cm, Victor Janson, Lindesberg år 1968, vikt 13,6 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld?, 7 briljanter ca 0,28 ctv ca W/VS, stl 16,5 mm, vikt 2,7 g, storleksändrad.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljanter ca 0,28 ctv ca W/VS, nagg, stl 16,5 mm, vikt 2,8 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserade, 4 - 7,25 mm, lås i silver med pärla, längd 36 cm.
BROSCH, 14K guld, ovalslipad röd korall 15 x 11 mm, Holland ca 40-talet. 3,5 x 2,9 cm, vikt 4,9 g, 2 öglor för kedja skadade.
RING, 18K vitguld, 21 briljantslipade diamanter ca 0,33 ct W(H)/SI, stl 16,25 mm, vikt 3,2 g
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 11 mm offround, längd 44 cm, vikt 88,8 g, magnetlås i förgyllt sterling silver, knutet.
RING, 18K vitguld, briljant ca 0,12 ct, ca TW(G)/VS, stl 16,25 mm, vikt 4,7 g, i behov av omrodinering.
HÄNGE/TYGBAND, 7,5 x 3,8 cm snidad grön och ljusgrå B-jade med drakmotif, tygband 49 cm, ca 18K guldlås och ögla, vikt 72,4 g, rött etui.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,31 ct, ca TW-W/VS, stl 17 mm, vikt 2,8 gram.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 medium-, gammal- och briljantslipade diamanter ca 0,32ctv, ca TW-W/VS, stl 16,75+ mm, vikt 3,8 g, synliga lagningar på ringskena.