Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 15 juni 2017
ÖRHÄNGEN, ägg, förgyllt silver, beige emalj, cz, design Carl Fabergé by A Jewel Veronika, krokar, Charm 11 mm, vikt 6 gram.
HÄNGE, ägg, förgyllt silver, turkos emalj, design Carl Fabergé by A Jewel Veronika, Charm 11 mm, vikt 3 gram.
HÄNGE, ägg, förgyllt silver, röd emalj, cz, design Carl Fabergé by A Jewel Veronika, 22 mm, vikt 7 gram.
HÄNGE, bjällra, förgyllt silver, vit emalj, cz, design A Jewel Veronika, 19 mm, vikt 5 gram.
RING, 14K guld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv ca W/P, flera nagg, stl 17,75 mm, vikt 2,9 g.
RING, 14K guld, 7 navettslipade diamanter ca 1,05 ctv ca Cr-Ca/P, stl 16,75 mm, vikt 2,8 g.
RING, 18K guld, 8 baugetteslipade diamanter totalt ca 0,46 ct W(H)/VS-SI, 6 briljanter totalt ca 0,30 ct W(H)/VS, stl 17 mm, vikt 3,3 g
RING, 18K guld, 8 mörkblåa safirer ca 0,48 ct, 4 briljanter ca 0,20 ct TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 4,5 g
PÄRLCOLLIER, 3-radigt, odlade sötvattenspärlor, barocka, grå, lapis lazuli, längd 45 cm, lås silver.
ARMRING, sterlingsilver, graverade symboler och ord (love, life, passion, faith, hope mood, love), Old Florence, diameter ca 6 cm, vikt 45,6 g.