Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 15 juni 2017
ÖRHÄNGEN, rosenkvarts, odlade sötvattenspärlor, hematit, längd ca 6 cm, detaljer och stift i silver,
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor färgade röda och persikofärg, kvarts, längd ca 200 cm.
Ädelstenar Granater
MANDARINGRANATER, 3 st 2,56 ct totalt, (1 x 1,27 ct och 2 st 1,29 ct tillsammans), runda fasetterade, spessartin från Namibia.
Smyckestillbehör Övrigt
LUPP, plast, 30× diameter 21 mm, 60× diameter 12 mm, säkerhetsband för armen, pappersask, LED, UV.
ÖRHÄNGEN, rosenkvarts, odlade sötvattenspärlor, krok silver, längd ca 6 cm, nagg i rosenkvarts
ALLIANSRING, 23K guld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 4,5 g, gravyr.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,30 ct enligt gravyr, ca W/VS, 4 åttkantslipade diamanter 0,12 ctv enlig gravyr, ca W/VS, stl 17,25 mm, vikt 3,3 g.
ENSTENSRING, 23K guld, briljantslipad diamant 0,23 ct enligt gravyr, ca W/SI, stl 17 mm, vikt 3,6 g, ringskena något skev, gravyr.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,34 ct enlit gravyr, ca TW/P, stl 17,25 mm, vikt 1,7 g, slitna klor.
ARMBAND, BROSCH, sterlingsilver, NE From, Danmark, säkerhetskedja, längd 19,5 cm, vikt 45 g.
MARIE FERNSTRÖM, brosch, sterling silver / andra metaller, diameter 63 mm, vikt 31,4 g, signerad, folder från Konsthantverkarna.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 15 briljanter ca 0,60 ctv, några stenar med avvikande slipningar, stl 18 mm, vikt 3,0 g, gravyr.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 77 briljantslipade diamanter ca 2,31 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, längd 17,5 cm, vikt 6,8 g.