Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 18 maj 2017
RING, 18K vitugld, 34 briljantslipade diamanter ca 0,34 tcv, ca W-TCr/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 6,3 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,12 ct, ca W/VS, längd 38 cm, vikt 4,4 g.
RING, 18K guld, dekor i relief, cabochonslipad ametist, stl 17,5 mm, svensk import, vikt 10,9 g, ametisten ä sliten, med repor och har en hålighet i ytan.
CARMOSÉRING, 18K guld, ovalt fasetterad granat, 12 halvpärlor, stl 18,25 mm, ringskenan stämplad år 1875, vikt 5,1 g, gravyr, granaten har repor och nagg.
RING, 18K guld/vitguld, 3 gammalslipade diamanter ca 0,17 ctv, ca W-TCr/P, stl 17,75 mm, vikt 2,2 g.
Visa varaSmycken Ring
RING, 18K vitguld, delvis matterat, 3 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, stl 17,5 mm, vikt 5,5 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld, hjärtslipade rubiner, sötvattenspärlor, hjärta, längd 50 cm, vikt 8,3 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, arbetad yta, 30 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/VS, längd 38,5 cm, vikt 8,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, delvis rodinerat, 6 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, stift, vikt 3,9 g.
RING, 18K vitguld, 40 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/VS, bredd 7 mm, stl 21,25 mm, vikt 17,5 g.
RING, platina, turmalin ca 6,0 ct, 2 baguettslipade diamanter ca 0,10 ctv, stl 17 mm, vikt 5,6 g, turmalinen med repor och slitna fasettkanter, buckla på ringskenan.
HÄNGE/HJÄRTA, 14K guld, 3 navetteslipade rubiner ca 0,22 ctv 4 åttkantslipade diamanter ca 0,025 ctv, 2,0 x 1,5 cm, vikt 1,8 g.
MANSCHETTKNAPPAR, silver, delvis förgyllda, Golden Lady, diameter 1,7 cm, vikt 12,8 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, 3,5 - 7,25 mm, doserad, lås i silver med markasiter, längd 57 cm.