Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 18 maj 2017
Smycken Pärlhänge
PÄRLHÄNGE, 18K vitguld med odlad sötvattenspärla ca 7,5 mm 20 briljanter 0,08 ctv, W/SI,
Smycken Pärlhänge
COLLIER/PÄRLPÅHÄNG, 18K vitguld, odlad sötvattenspärla ca 10-13 mm, trädd på vajer, längd 40 cm.
HÄNGE, 18K vitguld, prinsesslipad diamant 0,24 ct, ca TW-W/VS-SI, 21 briljantslipade diamanter 0,10 ctv, ca Yellow/VS-SI, längd 1,2 cm, vikt 1,0 gram.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 prinsesslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW-W/VS, stift, vikt 0,9 g.
Silver Soppslev
ADOLF ZETHELIUS, soppslev, silver, dubbelpipig skål med vridet betsat trähandtag, Stockholm 1830, även stämplad SGL, längd ca 36,9 cm, vikt ca 70 g, handtag något löst med senare spik, spricka i trä, mindre buckla på skål.
JUGEND, skedar, 1 par, silver, delvis förgylld, vridna skaft med stliserade blomknoppar, Gab, Stockholm 1903, längd 15,6 cm, vikt 70,3 g.
RING, 18K guld, 10 prinsesslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW(G)/VS, stl 16,75 mm, vikt 3,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 8 prinsesslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca W(H)/VS-SI, stift, vikt 1,5 g.
RING, 18K vitguld, 11 prinsesslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca Cr-TCa/SI-P, stl 15,5 mm, vikt 4,4 g, 2 diamanter med skador.
ENSTENSRING, 18K vitguld, gul briljantslipad diamant ca 0,30 ct, ca VS, stl 16 mm, vikt 1,6 g.
EFVA ATTLING, kedja/hänge, Ring around pendant, sterlingsilver, längd 41 cm, vikt 7,7 g, originalask.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, blå safir ca 0,15 ct, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,24 ctv, stl 17,75 mm, vikt 2,1 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade pärlor ca 6,60 mm, 2 åttkantslipade diamanter ca 0,02 ctv, stift, vikt 3,7 g.