Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 18 maj 2017
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 4-8,5 mm, doserade, med 18K guld lås, lämgd 69 cm, vikt 29,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briolettslipade ametister, topaser och peridot, odlade sötvattenspärlor, briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W/SI, 4,3g, krokar.
RING, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,75 ctv enligt gravyr, ca W/VS, stl 16,75 mm, vikt 5,2 g.
RING, 18K vitguld, 8 gammalslipade och åttkantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca Cr-TCa(J-L)/SI-P, Stockholm 1959, stl 15,00 mm, vikt 3,3 g, liten skada och hålighet på krona, nagg på fasetterade kanter, storleksförändrad ringskena.
RING, palladium. gammalslipad diamant ca 0,50 ct, ca CR, skador på diamantens krona, 2 syntetiska rubiner, Stockholm 1955, stl 14,75 + mm, vikt 4,4 g.
RING, 14K vitguld, snöflinga, 49 briljantslipade diamanter ca 0,72 ctv, ca W-Ca/SI-P, stl 17,5 mm, vikt 4,8 g, svaga fattningar.
ENSTENSRING, 18K guld, 1 mediumslipad diamant ca 0,20 ct, ca TCr-Cr(I-J)/SI2, stl 16,00 mm, vikt 2,7 g, något slitna fattningar.
SYSKONRING, platina, 2 mediumslipade diamanter enligt gravyr 0,39 ctv ca TCr(I)/SI1, natural på ena stenens rondist, 2 dåliga klor, lagad, stl 17+ mm, vikt 2,2 g, Stockholm 1933.
Smycken Pärlarmband
PÄRLARMBAND, odlade pärlor ca 6,5 mm, längd 19 cm, lås i silver, vikt 10,1 g, knutet.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor 5,5-6 mm, lås i silver, längd 72 cm, vikt 29,5 g, knutet.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 10 briljanter enligt gravyr 0,50 ctv ca W/SI, stl 17,5 mm, gravyr.
ENSTENSRING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 0,22 ct, ca W/P, stl 18 mm, vikt 1,7 g.