Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 18 maj 2017
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 8,5-9 mm, off round, lås i 14K guld, längd ca 120 cm.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljant- samt mediumslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 4,1 g, natural på en av diamanterna, i övrigt mindre nagg.
GOLDEN LADY, hänge, 18K vitguld, odlad sötvattenspärla, 4 peridoter, 3 briljantslipade diamanter ca 0,02 ctv, vikt 2,5 g.
HÄNGE, 18K vitguld, ovalslipad topas, Golden Lady, längd 1 cm, vikt 1,2 g, medföljande kedja i silver.
HÄNGE/KEDJA, sterlingsilver, hjärtan, ormlänk, längd 42 cm, hängets storlek 4,5 x 2,7 cm, vikt 19 g.
KALK, silver, eilat, invändigt förgyld, Israel, höjd 18 cm, vikt168,3 g, något oval i mynningen.
SKÅL, silver, genombuten, hänklar, Holland 1950/60-tal, svenska importstämplar, höjd 8 cm, vikt 140,0 g.
4 DIAMANTER, 0,32 ct totalt, briljantslipade, ca 0,08 ct/st, TW(F-G)/VS, förseglade, IGI mini multiple cert 1K 21905.
RING, 18K vitguld, 43 briljantslipade diamanter ca 0,37 ctv, ca TW-TCR/VS-SI, stl 17 mm, engelska stämplar, vikt 2,6 g, behov av rodinering.
HÄNGE, 14K guld, 13 odlade pärlor, 5 briljantsliupade diamanter ca 0,075 ctv, ca CR-TCa/P, vikt 3,6 g.
Visa varaSmycken Ring
RING, 23K guld, svart kors i emalj, stl 16,5 mm +, vikt 2,8 g, gravyr C.A.K 1849. Ovala plattina i 14K guld.
COLLIER, 18K vitguld, peridot, ametist, citrin, granat och topas, längd 42 cm, vikt 17,8 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,25 ct, ca TW/SI, Engelska stämplar, stl 15,75 mm, vikt 2,0 g.