Avslutad | Klockkvaliten – Lördag 13 maj 2017
ROLEX, Cellini, s.k. "Saudi dial" (King Khaled), Ref nr. 4112, Serie nr. 4292506, Cal 1601, Boett nr. 10 1885, herrur, 32 mm, manuell, safirglas, läderband, cert (ej ifyllt), ca 1976, box, ytterkartong.
JAEGER-LE COULTRE, Atmos, s.k. "White Caravelle Marina", Cal 526-5, Serie nr. 197173, Ref nr. 5808, bordsur, 175 x 230 x 125 mm, gulmetall/plexiglas, drivs av temperaturskillnad, ca 1967, box.
CERTINA, Alarm, Cal 681 (AS FB 5008), Boett nr. 681.3750.41, herrur, 39,5 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, alarm, läderband, ca 1975.
OMEGA, Seamaster 300, Cal 552, Serie nr. 25587846, Ref nr. ST 165.0024, Boett nr. 165024 (HF), herrur, 41,5 mm, stål (Staybrite), automatisk, plexiglas, läderband, ca 1967.
SEIKO, World Time, "Olympic games XVIII, Tokyo 1964", Cal 6217A, Serie nr. 4400312, Boett nr. 6217-7000, herrur, 37,5 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, renoverad urtavla, 24-timmarsvisning, världstider, läderband, ca 1964.
ZENITH, S.58, "Super", Cal 120, Serie nr. 4841522, Boett nr. 9436152, herrur, 37 mm, stål, manuell, plexiglas, läderband, originalspänne, ca 1958.
OMEGA, Genève, Chronostop, "Driver", Cal 920, Serie nr. 28852957, Ref nr. ST 146.0010, Boett nr. 146.009 / 146.010, kronograf, herrur, 35 mm, stål, manuell, plexiglas, datum, läderband, originalspänne, ca 1969.
Klockor Patek Philippe
PATEK PHILIPPE & Co., Genève, herrur, Cal 10´´´, Serie nr. 912427, Ref nr. 1535, Boett nr. 628309, herrur, 25 x 25 mm, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, läderband, ca 1947.
Klockor Patek Philippe
PATEK PHILIPPE, Genève, Golden Ellipse, Cal 16-250, Serie nr. 1271819, Ref nr. 4226, Boett nr. 2753639, damur, 22 x 27 mm, 18K vitguld, manuell, safirglas, urtavla i blått guld, läderband, originalspänne i 18K vitguld, ca 1990.
Klockor Patek Philippe
PATEK PHILIPPE, Genève, Cal 23-300, Serie nr. 786511,Ref nr. 2593, Boett nr. 2616887, herrur, 32 mm, 18K guld, manuell, plexiglas, läderband, ca 1962.
LONGINES, Majetek, "Pilot`s Watch", Cal 15.68Z, Serie nr. 7180529, Ref nr. 3582, Boett nr. 789 / 23313, 41 mm, herrur, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, renoverad urtavla, målade visare, fasta bandstift, läderband, levererad till Tjeckien 14/12 1946.
HEUER, kronograf, Cal Valjoux 23, Serie nr. 403763, Ref nr. 418, Boett nr. 61291, herrur, 35,5 mm, 18K guld, manuell, plexiglas, boett signerad ED.HEUER & Co, läderband, ca 1945.
HEUER, Calculator, Cal 12, Serie nr. 298180, Ref nr. 150.633B, kronograf, herrur, 45,5 mm, stål, automatisk (microrotor), plexiglas, datum, boett signerad Heuer-Leonidas SA, ca 1971.
HEUER, Carrera, "Tachy", Cal 15, Serie nr. 322485, Ref nr. 150.573B, kronograf, herrur, 38,5 mm, stål, automatisk (microrotor), mineralglas, datum, boett signerad Heuer-Leonidas SA, originallänk, viklås, ca 1975.
HEUER, kronograf, Cal Valjoux 72, Serie nr. 454039, Ref nr. 2444N, Boett nr. 8155, herrur, 34 mm, stål, manuell, plexiglas, signerad "Ed Heuer & Co SA", läderband, ca 1950.
BREITLING, Geneve, Navitimer, Chrono-Matic (T Swiss Made T), Cal 12, Serie nr. 1441216, Ref nr. 1806, kronograf, herrur, 48 mm, stål, automatisk (microrotor), plexiglas, datum, vridbar räknesticka, läderband, ca 1977.
Klockor Lemania
LEMANIA, Military (T Swiss Made T), Cal 5100, Serie nr. 04037878, Boett nr. 11019, kronograf, herrur, 38 mm, stål, automatisk, mineralglas, dag, datum, 24-timmarsvisning, läderband, ca 1970.
Klockor Halda Fickurfabrik
HALDA, fickur, 53 mm, savonett, Cal R, Serie nr. 17314, 18K guld, ankargång, innerlock i 18K guld, gravyr, bucklor, ca 1903.
Klockor Oris
ORIS, Star, Fiber-Date, herrur, 44,5 mm, plast, manuell, plexiglas, datum, gummiband, originalspänne, ca 1970, box.