Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 20 april 2017
HÄNGE, 18K vitguld, hjärta, briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca TW/VS, höjd 1,5 cm, vikt 0,8 g.
COLLIER, kulor av aventurin kvarts 5 mm, lås i förgyllt silver med aventurin kvarts, längd 45 cm, vikt 20 g.
BROSCH, förgyllt silver, målat porträtt, orientaliska pärlor, höjd 2,4 cm, vikt 3,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ovalslipade smaragder ca 0,70 ctv, 18 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW/VS, stift, höjd 2,3 cm, vikt 3,6 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 10 åttkantslipade diamanter ca 0,15 ctv, stl 16,75 mm, vikt 2,8 g.
RING, platina 950/ 18K guld, navettslipad diamant ca 0,20 ct, ca TW/VS, stl 18,5 mm, vikt 6,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/platina, 8 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, höjd 2,9 cm, stift, vikt 3,7 g.
Smycken Rubinring
RING, 18K vitguld, 2 rubiner ca 1,30 ctv, 4 briljanter ca 0,12 ctv ca TCa(L-M)/SI, stl 18,25 mm, vikt 3,3 g.
RING, 18K guld, fattning i silver med rosenslipade diamanter, Stockholm, stl 18,25mm, vikt 5,9 g, etui.
BROSCH, förgyllt silver, syntetisk grön spinell, emaljarbete, pärlor, troligen Österrike-Ungern, 1900-talets första hälft, 5x4,2 cm, vikt 38,3 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, 1 briljantslipad diamant 0,25 ct, enligt gravyr, ca TW(G)/VS, Uppsala 1974, stl 21,75 mm, vikt 3,1 g, mindre slitage.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, 3 rader, rosenkvarts, längd 46 mm, vikt 150,0 g, lås i vitmetall, knutet.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, 3 rader, onyx, längd 46 mm, vikt 142,2 g, lås i vitmetall, knutet.
RING, 18K rodinerat guld, ca 35 briljant och baguetteslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W/VS-SI, stl 17, 50 mm, vikt 7,6 g, behöver rodineras.
ENSTENSRING, 18K vitguld, 1 mediumslipad diamant ca 0,21 ct, ca TW-W/VS, stl 17,25 mm, vikt 2,1 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 11 mm offround, längd 44 cm, vikt 85,2 g, magnetlås i förgyllt sterling silver, knutet.