Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 20 april 2017
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, hjärta, tsavoriter ca 3,00 ctv, ca 90 briljantslipade diamanter ca 2,03 ctv, ca Cr-TCa(J-K)/VS-SI, längd 45 cm, vikt 14,7 g, några tsavoriter med nagg och skador.
HÄNGE, sterlingsilver, pärlemor, ametist, peridot, rodokrosit, längd 7 cm, vikt 24,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-W/VS-SI, stift, vikt 1,7 g.
KORS, 18K vitguld, 32 briljantslipade diamanter ca 0,68 ctv ca W-CR/VS-P1, bredd 23 mm, vikt 3,3 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 prinsesslipade diamanter 1,02 ctv enligt gravyr, ca TW/VS enligt gravyr, stl 17 mm, vikt 3,6 g.
HÄNGE, 18K vitguld, droppslipad blå topas, 15 briljanter ca 0,15 ctv, ca TW-W /VS-SI, vikt 1,0 g.
RING, 18K rodierat guld, sockertoppslipad svart sten, 6 diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/SI, stl 16,75 mm, vikt 12,2 g.
COLLIER, kulor av svart natursten ca 8,00 mm, trätt på stålvajer, dobbar, längd 42,5 cm.
PÄRLRAD, rosa odlade sötvattens- pärlor, läng ca 36 cm, oträdd