Avslutad | Klockor – Lördag 1 april 2017
MORMORSUR, 34 mm, Boett nr. 1929812, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, mönster, ca 1920.
C. LANNIER, Geneve, mormorsur, 38 mm, Boett nr. 7007, 18K guld, cylindergång, nyckeldragare, skadad urtavla, mönster, ca 1860, etui (ej tidsenlig), nyckel.
OMEGA, Constellation, "C", Chronometer, Cal 751, Serie nr. 27615147, Ref nr. CD 168.0029, Boett nr. 168.029, herrur, 35 mm, guld på stål, automatisk, plexiglas, dag (engelska), datum, räfflad glasring, läderband, ca 1968.
OMEGA, De Ville, Prestige, Power Reserv, Chronometer, Cal 2627, Verk nr. 86285555, Serie nr. 86285555, PIC nr. 424.13.40.21.01.001, Ref nr. ST 168.2080, Boett nr. 168.2080, herrur, 39,5 mm, stål, automatisk (Co-Axial), safirglas, datum, liten sekundvisare, gångreservsindikator, läderband, originalspänne, cert, september 2016, träbox, ytterkartong.
TISSOT, T-Touch Expert, Serie nr. QKM-GA-15879, Ref nr. T013.420.11.057.00, Boett nr. T013420 A, herrur, 43,6 mm, analog/digital, stål, quartz, safirglas, originallänk, viklås, Ref nr. T013420 A, cert, april 2012, box, ytterkartong.
OMEGA, herrur, 34 mm, Cal 268, Serie nr. 18390405, Ref nr. OJ 14715, Boett nr. 14715 61, 14K guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, defekt, gravyr, ca 1961, metallänk ej original, box (ej Omega, Bofors).
LONGINES, herrur, 33 mm, Cal 12.68Z, Serie nr. 7901933, Boett nr, 23734 / 351, stål, manuell, plexiglas (skadat), liten sekundvisare, skadad urtavla, gravyr, ca 1949, metallänk ej original.
LONGINES, damur, 15 x 22 mm, Cal 320, Serie nr. 14139552, Ref nr. 7891 1, Boett nr. 15/399648, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, gravyr, ca 1967, metallänk ej original, box.
Klockor Elgin
ELGIN, 19, Cal 681, Serie nr. 545853, Boett nr. 5734 / A18349, herrur, 35 mm, doublé (10K goldfilled), manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, metallänk, ca 1950, box, ytterkartong.
FICKUR, 47 mm, Boett nr. 108786, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, mönster, bucklor, ca 1890.
IWC, Schaffhausen, Portuguese, Cal 51011, Serie nr. 3094320, Ref nr. 500109, Boett nr. 3358291, herrur, 42,3 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, liten sekundvisare, gångreservindikator (7-dagars), glasbaksida, läderband, viklås, cert, september 2008, box.
Klockor Chopard
CHOPARD, "Edition Jacky Ickx 3RD Edition", Chromometer, Big Date, Cal ETA 2892A2, Verk nr. 001159, Serie nr. 8934, Ref nr. 16/8934, Boett nr. 979361, kronograf, herrur, 40,5 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, skadad urtavla, läderband, originalspänne, däcktrycksmätare, cert, februari 2005, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 0743/1000).
Klockor Audemars Piguet
AUDEMARS PIGUET, Royal Oak, Cal 3120, Serie nr. 640395, Ref nr. 15300ST.OO.1220ST.01, Boett nr. F60006-2113, herrur, 39 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, integrerad originallänk, viklås, cert, servad januari 2017, december 2007, box, ytterkartong.
TAG HEUER, Carrera, McLaren MP4-12C, "Tachymetre", Cal 49 (ETA 2892A2), Serie nr. EBL6907, Ref nr. CAR2080.FC6286, kronograf, herrur, 43 mm, titan, automatisk, safirglas, datum, kolfiberurtavla, glasbaksida, läderband, viklås i titan, Ref nr. FC 50397R-F-V4, cert, mars 2017, box. ytterkartong, Limiterad och numrerad (Nr. 0074/1000).
must de CARTIER, Tank, Cal 78-1 (ETA 2512-1), Boett nr. 3 246279, damur, 20,5 x 20 (28) mm, förgyllt silver, manuell, mineralglas, skadad urtavla, defekt, skadad boett, OBS: skruv i boett saknas, ca 1985, länk i silver ej original.
JAEGER-LE COULTRE, herrur, 34 mm, Cal K800/C, Serie nr. 1522994, Boett nr. 896999 / 2285, 18K guld, manuell, plexiglas, renoverad urtavla, skadad urtavla, defekt, skadad boett (horn), gravyr, ca 1962, metallänk ej original.
JULES JÜRGENSEN, Est d 1740, "Base 1000", Cal Landeron 248 (JXJ, MJ), Serie nr. H 60502, kronograf, herrur, 37 mm, stål, manuell, plexiglas, läderband, ca 1969, box.
ROLEX, Oyster Perpetual, Date, Chronometer, Ref nr. 15200, Serie nr. E942070, Cal 3135, Verk nr. 6078053, Boett nr. 15200, herrur, 34 mm, stål, automatisk, safirglas (skadat), datum, skadad urtavla, defekt, Oysterlänk, viklås, Ref nr. 78350-R2/557 B, ca 1993.
AETOS, kronograf, Cal Valjoux 7734, Boett nr. 92002/15, herrur, 37 mm, vitmetall, manuell, plexiglas, datum, skadad urtavla, skadad boett, läderband, ca 1970.