Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 30 mars 2017
Klocktillbehör Rolex
LÄNKBIT, till Rolex damur Jubileelänk, stål/guld, bredd 12 mm, inklusive skruv.
CERTINA, DS-3, Cal 919-1, Boett nr. 346825, herrur, 40 x 43,5 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, defekt, läderband, ca 1970.
TISSOT, PR 516, Seastar, Cal 784-2, Serie nr. 10065260, Boett nr. 43516 / 44516-6X, herrur, 36 mm, doublé (20 micron), automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, ca 1968, metallänk ej original.
TISSOT, PR 50, Boett nr. J176/276K, herrur, 36 mm, doublé, quartz (går ej), safirglas, datum, skadad urtavla, originallänk, viklås, Ref nr. J276-666, ca 1995.
LONGINES, fickur, 50,5 mm, Cal G.F, Boett nr. 959819, silver (0,800), ankargång, ej signerad urtavla, skadad urtavla, ca 1900.
ZENITH, fickur, 52,5 mm, Serie nr. 2925054, Boett nr. 3383004, silver (800), ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1929.
Klockor Citizen
CITIZEN, Promaster Diver´s (200M), Aqualand, Serie nr. 810516, Boett nr. 5812-F80014 TA / GN-4-S, herrur, 43 mm, bicolour, quartz, mineralglas, datum, skadad urtavla, defekt, gummiband, ca 1998.
CERTINA, New Art, Serie nr. 6926653, Boett nr. 4106.141, herrur, 29,5 x 29,5 (36,5) mm, doublé, manuell, plexiglas, skadad urtavla, skadad boett, läderband, ca 1967.
CERTINA, herrur, 36 mm, Cal 28-15, Boett nr. 89264 / 3677141, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, ca 1959.
CERTINA, Certidate, Serie nr. 5825355, Boett nr. 2806.001, damur, 22,5 mm, doublé, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, ca 1965.
FLORA, damur, 19 mm, Boett nr. 7001, doublé, manuell, plexiglas, skadad urtavla, ca 1965, metallänk ej original.
Klocktillbehör Omega
LÄNKBITAR, 2 st, till Omega Constellation damur, stål/guld (halvstav), bredd 14 mm, saknar stift och rör.
OMEGA, fickur, 51 mm, "Rödtolva", Serie nr. 4990073, Boett nr. 5838579, silver (0,800), ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1917.
Klockor Elgin
ELGIN, mormorsur, 36 mm, savonett, Cal 320 (7 stenar, 0 size), Serie nr. 16834688, Boett nr. 9995244, doublé, ankargång, skadad urtavla, defekt, mönster, ca 1912.
OMEGA, fickur, 52 mm, Boett nr. 3610760, silver (0,800), ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1905, fickurskedja i gulmetall.
ZENITH, fickur, 52 mm, Serie nr. 1962168, Boett nr. 2902464 / 6148, silver (0,800), ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1915, fickurskedja i vitmetall.
OMEGA, fickur, 50,5 mm, Serie nr. 5257416, Boett nr. 6132160, silver, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1919.
Klockor Chopard
L.U.C., fickur, 51 mm, Boett nr. 20700, silver (0,800), ankargång, skadad urtavla, glas skadat, bucklor, ca 1920, fickurskedja i gulmetall.
OMEGA, fickur, 49 mm, Cal 38,5L.T1, Serie nr. 9540836, Boett nr. 10121002, silver (0,800), ankargång, skadad urtavla, ca 1943.