Avslutad | Valentin – Lördag 11 februari 2017
ALLIANSRING, 18K guld, 12 briljanter 0,59 ctv, ca TW(G)/VS, stl 16,75 mm, vikt 4,4 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 31 åttkantslipade diamanter ca 0,09 ctv, längd 17,5 / 19 /20,5 cm, vikt 1,8 g
ALLIANSRING, 18K vitguld med 9 st prinsesslipade diamanter 0,54 ctv, G(TW)/VS, storlek 16,25 mm
ENSTENSRING, 18K vitguld, 1 briljantslipad diamant 0,30 ct enligt gravyr, ca W(H)/VS2, Schalin, Stockholm, stl 16,25, vikt 4,9 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, 1 briljantslipad diamant ca 0,39 ct, K(CR)/VS, stl 18 mm, vikt 3,8 g, diamant har en låg krona, slitage på klor, behov av rodiering.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca TW-TCr/SI, stl 17,5 mm, vikt 1 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 prinsesslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W-TCr/VVS, London, stl 17,5 mm, vikt 7,2 g.
HÄNGE, 18K vitguld, 50 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-W/VS, hjärta, höjd 1,9 cm, vikt 4,1 g.
DIAMANT, 0,38 ct, W(H)/VS1, briljantslipad, förseglad, IGI certifikat F1H24232.
ARMRING, 18K guld, 16 rundfacetterade safirer, inner diameter 5,9 cm, vikt 20,8 g, säkerhetskedja, slitna klor, några safirer med nagg på facetterade kanter.
18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,09 ct, ca W(H)/VVS 2- VS 1, navett- och briljantslipade diamanter 1,00 ctv, design Egger, stl 16 mm, vikt 7,6 g.
GEORG JENSEN, enstensörhängen, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 1,3 g.
CHOPARD, ring, Chopardissimo, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,28 ctv, refnr. 826582-1210, serienr. 6158419, stl 17,25 mm, vikt 22 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca TCr(I)/SI1, stl 17 mm, vikt 4,4 g, stenen sitter aningen löst i sin fattning.