Avslutad | Valentin – Lördag 11 februari 2017
RING, 18K vitguld, 117 briljantslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca TW-W/VS, stl 17 mm, vikt 9,9 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,50 ct, River(E)/SI1, GIA Diamond Dossier 116379135, laserinskription på rondisten, längd 45 cm, vikt 2,1 g.
ENSTENSRING, 18K vitugld, briljantslipad diamant 0,80ct, TCr(I)/SI 2, GIA laserinskription 6167196375, stl 16,75 mm, vikt 3,9 g
ARMBAND, 18K, vitguld längd 18,5 cm, vikt 16,5 g, säkerhetskedjan behöver lödas fast.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 prinsesslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca W(H)/VS, stift, vikt 1,0 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,85 ctv ca W(H)/VS, längd 16.7 cm, vikt 17,4 g, smärre slitage på guld.
HÄNGE, 18K vitguld, 78 briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca Cr/SI-P1, 22 rubiner ca 0,30 ctv, vikt 4,0 g.
ARMBAND, 18K guld, ihåligt, lackerat rödbrunt och guldfärgat material, längd 19 cm, vikt 23,6 g, Italien.
ARMBAND, 18K guld, granater, peridoter, Bengt Anderssons Guld, Stockholm 1988, längd 17,5 cm, vikt 10,5 g, några stenar med mindre nagg.
COLLIER, 18K guld, granater, peridoter, Bengt Anderssons Guld, Stockholm 1985, längd 41,5 cm, vikt 34,2 g, en peridot skadad.
RING, 18K vitguld, ovalslipad rubin ca 1,55 ct, 2 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TCa(L)/VS, stl 16,25 mm, vikt 5,4 g, ytlig sprickbildning hos rubinen.
HÄNGE, 18K, guld, 11 diamanter ca 0,05 ctv korall/onyx, vikt 6,2 g, öppningsbar hängögla.
ARMBAND, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,16 ctv, TW/VS-SI, hjärta, längd 16,17,18 cm, vikt 1,8 g.
HÄNGE, 18K vitguld, droppslipad rosa turmalin, briljantslipade diamanter 0,13 ctv, vikt 1,3 g.
ALLIANSRING, 18K roséguld, 98 briljantslipade diamanter 1,70 ctv, enligt gravyr, ca TW-W(G-H)/VS, Sven Holmström, Stockholm, stl 17,00 mm, vikt 6,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 26 rubiner ca 10,0 ctv, 78 briljantslipade diamanter ca 3,30 ctv, ca W-TCr/VS, vikt 18,7 g, stift/clips.
RING, 18K vitguld med 26 rubiner 0,67 ctv 67 briljanter 0,51 ctv W/VS, storlek 16,75 mm, vikt 7,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,34 ctv, ca W/VS, 20 briljantslipade diamanter ca 0,25 ct ca TW-W/VS, vikt 1,9 g, stift.