Avslutad | Klassiska – Lördag 25 mars 2017
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,80 ct, TW(F)/SI2, HRD inskription på rondisten 16034039001, stl 17 mm, vikt 3,8 g, försegling samt stenkuvert medföljer.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 22 briljantslipade diamanter ca 1,87 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 3,3 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, safir ca 1,60 ct, 10 gammalslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-TCr/ SI-P, 1 skadad, 2 med håligheter, CG Hallberg, Stockholm 1912, stl 16,75+ mm, vikt 3,1 g.
RING, 18K vitguld, etiopisk Welo opal ca 1,07 ct (8,1 x 6,2 x 4,2 mm), 2 hjärtslipade blå safirer ca 0,96 ctv, 12 briljanter ca 0,09 ctv, ca W-Cr/SI-P, en liten dia dåligt fattad, stl 17 mm, vikt 2,9 g.
RING, 18K guld, ovalslipad blå safir ca 1,60 ct, 28 baguetteslipade diamanter ca 0,34 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 5,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 akvamariner ca 6,30 ctv, 3 briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, ca W/VS-SI, stift, vikt 3,6 g.
JARDINIERE, silver, insats i mässing, Julia Andersson Stockholm 1907, nyklassecistisk stil, höjd 18,5 cm, 20,5 x38 cm, silvervikt 1237,6 g, gravyr, kompletterad med fot märkt CG Hallberg 1911.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, akvamarin ca 4,69 ct, 3 briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, längd 40 cm, vikt 3,4 g.
RING, 18K vitguld, brunsvart kuddslipad diamant ca 2,13 ct (P3), "rökiga" inneslutningar, tjock rondist, 14 briljanter ca 0,04 ctv, ca W-TCr/VS, 2,7 g.
RING, 14K guld, delvis rodierad, blå safir ca 1,75 ct, 2 gammalslipade diamanter ca 0,40 ctv samt 10 åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca Cr(J)/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 3,7 g, mindre nagg på de gammalslipade diamanterna.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 3,14 ctv, ca Cape(M-N)/VS2-SI2, stift, vikt 2,3 g, ena diamanten med planslipad kulett, andra med kortare lägre rondistfasetter, mindre nagg vid rondisterna.
KANDELABER, 5 ljusarmar, silver, Brandimarte, Florens, Italien 1900-talets andra hälft, höjd ca 36 cm, vikt 1047,3 g,
ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 1,06 ctv, ca TCr-TCa/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 6,6 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W-Cr/VS, stl 18,25 mm, vikt 7,3 g.
CARMOSÉRING, 18K rodierat guld blå safir 3,39 ct samt 12 briljantslipade diamanter 0,55 ctv enligt gravyr, ca W-TCr/VS-SI, H.W. Landelius, Stockholm 1965, stl 18,75 mm, vikt 8,8 g, mindre skada/nagg vid safirens rondist, i behov av omrodinering.
RING, 18K guld, delvis rodinerat, 40 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca W/VS, stl 17,25 mm, vikt 3,5 g.
RING, 18K guld, rubiner, safirer, 60 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca W/VS, stl 17 mm, vikt 11,8 g.