Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 mars 2017
RING, 18K guld, 1 oval cabochonslipad agat ca 17,0x26,0 mm, Sten Karlsson Guldsmedja, Stockholm 1964, stl 17,25+mm, vikt 15,1 g, stängd fattning.
ANTON MICHELSEN, armband, sterlingsilver, delvis förgyllt och oxiderat, Danmark 1960-tal, längd 19,0 cm, vikt 45,8 g, mindre slitage.
T ELDH, ljusstakar, ett par, silver, Ceson Göteborg 1983, höjd 8,5 cm, vikt 269,2 g, fylld botten.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserat, ca 3,50-7,50 mm, lås i silver med odlad pärla, längd 52,5 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserat, 2,85 mm-7,30 mm, lås i silver utan stenar, längd 53 cm.
FINGERBORG, 18K guld, röd/brun sten topp, Gustav Dahlgren, Malmö 1870, vikt 3,3 g, mindre skada på sten.
DIAMANTER, 2 st, briljantslipade 0,23 ctv, TW(F-G)/VVS, IGI 1K21965, förseglad.
TRESTENSRING, förgyllt silver, 3 rosenslipade diamanter, omkring 1900, stl 15,00+ mm, vikt 0,8 g, oxiderad, skadad mittsten.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, safirer, diamanter ca 0,16 ctv, skruvmekanism, höjd 1,8 cm, vikt 3,3 g.
GEORG JENSEN, ring, silver/18K guld, 1 briljantslipad diamant ca 0,025 ct, ca W(H)/SI, design Hans Hansen, stl 15,75 mm, vikt 5,5 g
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, 1 briljantslipad diamant ca 0,20 ct, W-TCr(H-I)/VS, kedja venezia längd ca 41 cm, hänge 1 cm, vikt 4,2 g,
HÄNGE, 18K vitguld, 1 briljantslipad diamant ca 0,10 ct, CR(J)/SI, höjd ca 0,5 cm, vikt 0,5 g, senare ögla, omgjord från ring.
GEORG JENSEN, ring, silver/18K guld, 1 briljantslipad diamant ca 0,025 ct, ca W(H)/SI, design Hans Hansen, stl 15,75 mm, vikt 5,8 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, W(H)/SI, stl 16,5 mm, vikt 7,0 g, två stenar behöver justeras i fattning, en skadad sten, behov av rodinering, storleksändrad.
ENSTENSRING, 18K vitguld, 1 princessslipad diamant ca 0,12 ct, W(H)/VS, stl 16,5 mm, vikt 6,4 g, storleksändrad.
ARMRING, 18K guld, öppet, 2 cabochonslipade ametister, innermått ca 6 cm, vikt 9,5 g, stämplad Alton, Stockholm 1964, skevt.
ENSTENSRING, 18K vitguld, 1 briljantslipad diamant 0,30 ct enligt gravyr, CR(J)/VS, stl 18,5 mm, vikt 4,9 g, ett nagg på rondistens undersida, slitage på ringskena samt fattning, behov av rodinering.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,30 ct, ca W/VS2, stl 16,75+ mm, vikt 2,6 g, Stockholm 1966.