Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 mars 2017
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade tahiti pärlor ca 8mm, 36 briljanter ca 0,19 ctv W/SI, vikt 6,9 g, stift.
GOLDEN LADY, 18K vitguld, odlad pärla ca 10 mm, 11 briljanter ca 0,10 ctv, längd 45 cm, vikt 8,2 g.
PÄRLRAD, oknutet utan lås, 47 odlade färgade pärlor 8,5-9 mm, längd 40 cm, vikt 44,1 g
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 rosa safirer ca 1,20 ct, briljanter ca 0,15 ctv, ca TW-TCr/SI, vikt 2,0 g, stift.
HÄNGE/KEDJA, sterling silver, odlad amorf grå sötvattenspärla, blisterpärla, röd korund, ormlänk längd 45 cm, vikt 16,9 g.
ARMBAND, sterling silver, dikromatiskt glas, odlade barocka sötvattenspärlor, längd 19-23 cm, vikt 35,3 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W/VS-SI, vikt 2,0 g, stift.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 5,5 mm, 5 rader, lås och mittdel i förgyllt silver med vita stenar, längd 42 cm, vikt 105,5 g.
ÖRHÄNGEN, sterling silver, odlade ovala sötvattenspärlor ca 7,5 mm, vikt 1,8 g, krok.
ENSTENSRING, sterling silver, bergkristall, Finland, 1975, stl 18 mm, vikt 10,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/silver, 2 mabépärlor, 0,52 ctv, ca CR-TCa/P, vikt 4,5 g, stift, nagg på diamanterna.
COLLIER, 18K vitguld, briljant ca 0,60 ct, ca TCa(K-L)/ P1, håligheter på kronan, 16 briljanter ca 0,11 ctv, ca TW-W/VS-SI, 40/42 cm rund ankarkedja, vikt 3,5 g.