Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 mars 2017
PANDORA, armring med berlocker, silver, några berlocker stämplade ALE och några Pandora, diameter 5,5 cm, vikt 25 g.
COLLIER, 14K guld/platina, imitaionspärlor och åttkantslipade diamanter kedja i silver, längd 44 cm, vikt 4,2 g.
PÄRLCOLLIER, doserade odlade pärlor ca 3,5-7 mm, längd 52 cm, vikt 14,1 g, lås i silver.
PÄRLCOLLIER, 2 rader odlade pärlor ca 7,5 mm, längd 40 cm, vikt 62,0 g, lås i silver med markasiter.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade pärlor 6 mm, åttkantslipade diamanter ca 0,08 ctv, stift, vikt 3,2 g, stopp i plast.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,12 ct, ca W/SI, stl 17,75 mm, vikt 2,7 g.
BROSCH, 18K vitguld, odlade pärlor, 10 åttkantslipad diamanter ca 0,20 ctv, diameter 2,5 cm, 4,4 g.
BROSCH, ÖRHÄNGEN & SLIPNÅL, förgyllt sterling silver, emalj, prästkrage, Danmark, total vikt 12,1 g.
GOLDEN LADY, hänge/kedja, 18K guld/vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, längd 42 cm, vikt 9,8 g, ask från Carat.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 3,7-5,7 mm, 3-radigt, doserat, lås i silver med markasiter, längd 36 cm.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 4 briljantslipade diamanter ca 0,02 ctv, stift, höjd 1,1 cm, vikt 2,4 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, fasettslipad ametist, diamanter ca 0,06 ctv, längd 39 cm, vikt 5 g.
ÖRHÄNGEN, sterling silver, odlade grå boutonformade sötvattenspärlor 7 mm, vikt 1,0 g, stift.