Avslutad | Moderna – Lördag 11 mars 2017
COLLIER, 18K vitguld, 19 briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 40-42 cm, vikt 2,7 g.
RING, 18K roséguld, ametist ca 15,58 ct, rosa safirer ca 0,60 ctv, 16 briljantslipade diamanter ca 0,11 ctv, stl 17 mm, vikt 7,9 g.
RING, 18K roséguld, 3 rosa turmaliner ca 4,76 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca W-TCa/SI-P, stl 16,5 mm, vikt 5,4 g, några enstaka dimanter med nagg.
TIFFANY&CO, enstensring, platina, briljantslipad diamant ca 0,30 ct, ca W(H)/VVS, ref 34203245, stl 15,5 mm, vikt 4,3 g, originaletui.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 blå safirer, 26 briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca TW-TCr/S-SI, vikt 1,4 g, stift.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, diamanter ca 1,00 ctv, ca W-TCr/SI, längd 40 cm, 4,7 g.
RING, 18K vitguld, blomma, akvamariner samt kvarts i olika färger ca 5,81 ctv, 5 briljantslipade diamanter ca 0,07 ctv, stl 17 mm, vikt 6,5 g, nagg på en akvamarin.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, 79 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-TCr/VS-P, rörlig mittdel, längd 44 cm, vikt 3,5 g,
ARMBAND, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW-TCr/SI, längd 15-18 cm, vikt 1,9 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 54 briljantslipade diamanter ca 5,01 ctv, ca W-Cr/SI, längd 17,5 cm, vikt 11,5 g.
Visa varaSmycken Örhängen
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW/SI, 36 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW-TCr/SI, vikt 1,8 g, stift.
ARMBAND, 18K vitguld, 58 briljantslipade diamanter ca TW-TCr/SI, längd 18,5 cm, vikt 11,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca W/VS-SI, 26 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, vikt 1,4 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-W/SI, 32 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, vikt 1,7 g, stift.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca W/SI1, 19 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-TCr/SI, längd 44 cm, vikt 2,6 g.
GEORG JENSEN, collier, modell A10A, sterlingsilver, innermått ca 32 cm, vikt 48,2 g, orginaletui.
HÄNGE, 18K vitguld, 1 kuddformad/trappslipad med avskurna hörn, blå topas, ca 9,00 ct, höjd 3 cm, stämplad Jurgen Girgsdies Juvel Guldsmedja, Stockholm 1988, vikt 7,3 g.