Avslutad | Moderna – Lördag 11 mars 2017
DIAMANT, briljantslipad, 0,71 ct, TW(F)/VVS1, HRD certfikat 16034571007, förseglad.
ÖRHÄNGEN, 18K svartrodierat guld, gula safirer ca 7,12 ctv, stift/clips vikt 12,1 g.
DIAMANT, briljantslipad, 0,50 ct, W(H)/VS2, HRD Certifikat 17000999006, förseglad, några mindre nagg på kronan.
GEORG JENSEN, ring, Cenetary nr 1493B, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,30 ct TW(F)/VS 1, GIA laserinskription 15393841, stl 16,25 mm, vikt 8,1 g, originaletui.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,99 ctv, ca TW(G)/P, stift, vikt 1,6 g.
BVLGARI, collier, 18K vitguld, Cerchi, längd 48 cm, vikt 22,6 g, förkortningsöglor, originaletui.
STJÄRNRINGEN, alliansring, Orion, 18K vitguld, 50 briljantslipade diamanter 0,30 ctv, enligt gravyr, ca TW-W(G-H)/VS-SI, Hugo Strömdahl, Stockholm, stl 17,75 mm, originaletui.
ARMRING, stelt, sterlingsilver, Owe Johansson, signerad, Stockholm 1973, inner idameter ca 6,5 cm, vikt 53,9 g. (d)
REY URBAN, collier, sterlingsilver, ankarlänkar med lätt hamrad yta, signerad, Stockholm 1975, längd ca 86,0 cm, vikt 163,4 g. (d)
GEORG JENSEN, hänge/kedja, silver, Infinity, kedjans längd 45 cm, vikt 4,7 g, etui, ytterkartong.
GEORG JENSEN, collier, modell 269, sterlingsilver, 2 odlade pärlor, design Torun Bülow Hübe, innermått ca 43 cm, vikt 44,3 g, orginaletui.
GEORG JENSEN, collier, Möbius, modell 374, sterlingsilver/gummi, design Torun Bülow Hübe, längd ca 46,5 cm, vikt 16 g.
GEORG JENSEN, örhängen, Dew Drop, sterlingsilver, 2 bergskristaller, design Torun Bülow Hübe, höjd ca 6 cm, vikt 5,5 g, orginaletui, ytterkartong.
TIFFANY & CO, ring, platina, briljantslipad diamant 0,73 ct W(H)/VS 1, Tiffany certifikat 25903021, 10 briljantslipade diamanter 0,35 ctv, stl 16,5 mm, vikt 6,6 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca W(H)/VS, stl 19 mm, vikt 2,7 g.
OLE LYNGGAARD, berlock, Sweet Drops Charm, sterlingsilver, armband, Sweet Drops, ljusbrunt läder stl S, 36 cm, design Charlotte Lynggaard, orginal tygpåse, orginaletui till berlock, armband med slitage.