Avslutad | Klassiska – Lördag 25 februari 2017
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TCr-TCa/SI, stl 16,5 mm, vikt 2,2 g.
RING, 14K guld, bruna och vita briljant- samt baguetteslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca W-Cr/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 4,6 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljant ca 0,78 ct, ca TW-W(G-H)/P1, längd 44 cm, vikt 3,4 g.
COLLIER, 18K vitguld, smaragd ca 0,20 ct, 14 briljanter ca 0,10 ctv, längd 40 cm, vikt 2,6 g.
BROSCH, 18K guld/vitguld, 1 odlad halvpärla diameter ca 5,6 mm, 4 gammalslipade och medelslipade diamanter ca 0,18 ctv, TCA-CA(L-M)/P, längd 6,5 cm, vikt 3,7 g, skador på 2 gammalslipade stenar, skadad fattning, bucklig nål, halvpärla sned i fattning.
ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, 1 gammalslipad diamant ca 0,21 ct, ca K(CR)/VS2, stl 17,5 mm, vikt 2,1 g, stämplad 1899, nagg på sten, skev ringskena, slitna klor.
SYSKONRING, Platina, 2 medelslipade och briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, W-TCr(H-I)/VS-SI, stl ca16,5 mm, vikt 2,2g, slitna klor.
SYSKONRING, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 0,16 ctv enligt gravyr, W(H)/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 2,7 g, behov av rodinering.
RING, 18K guld, 9 mediumslipade diamanter ca 0,79 ctv, mittsten ca 0,23 ct, ca TW-H/VS-SI, Stockholm 1970, stl 17,50 mm, vikt 4,2 g, 2 diamanter skadade.
RING, vändbar, 18K vitguld, 27 kalibréslipade rubiner och safirer, 26 briljantslipade och åttkantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca W/VS-SI, stl 17,25+mm, vikt 6,2 g, behov av rodinering.
SERVERINGSKÅLAR, 1 par, silver, putsad yta, förgylld insida, F. Flodin, Stockholm 1817, höjd 6,5 cm, diameter 13,6 cm, med senare gondronnerade fat, A.Zethelius, Stockholm 1824, diameter 16,2 cm, totalvikt 872,6 g, bucklor, ytrepor, slitage på förgyllning.
RING, 18K vitguld, smaragd ca 0,66 ct, 70 briljanter ca 0,55 ctv W-TCr/VS, stl 17 mm, vikt 5,4 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 3,14 ctv, ca Cape(M-N)/VS2-SI2, stift, vikt 2,3 g, ena diamanten med planslipad kulett, andra med kortare lägre rondistfasetter, mindre nagg vid rondisterna.
FISKBESTICK, 24 delar, silver, 800, 12 fiskgafflar och knivar, mästarstämpel troligen MI, Österrike 1886-1922, vikt 1305,6 g.
RING, 18K vitguld, smaragd ca 2,60 ct, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W-TCr/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 4,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 smaragder ca 2,70 ctv, briljanter ca 1,02 ctv, ca W(H)/VS-SI, krokar, vikt 5,4 g, 2 diamanter är skadade.
HÄNGE, 18K vitguld, smaragd ca 4,02 ct, briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca ca W-TCr/VS-SI, längd 3,5 cm, vikt 3,6 g, en diamant skadad, 2 diamanter med nagg.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,38 ct enligt gravyr, ca TW(G)/VVS, Kaplans Safir, Stockholm 1979, stl 18 mm, vikt 2,3 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,07 ct, ca TCr(I)/VVS, stl 15 mm, vikt 3,1 g.