81 - 100 av 364
1...456...19 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 25 februari 2017

Klubbad för

ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TCr-TCa/SI, stl 16,5 mm, vikt 2,2 g.

Utrop: 6 800 kr

RING, 14K guld, bruna och vita briljant- samt baguetteslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca W-Cr/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 4,6 g.

Utrop: 6 900 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljant ca 0,78 ct, ca TW-W(G-H)/P1, längd 44 cm, vikt 3,4 g.

17 800 kr

Utrop: 20 000 kr

COLLIER, 18K vitguld, smaragd ca 0,20 ct, 14 briljanter ca 0,10 ctv, längd 40 cm, vikt 2,6 g.

3 100 kr

Utrop: 2 800 kr

BROSCH, 18K guld/vitguld, 1 odlad halvpärla diameter ca 5,6 mm, 4 gammalslipade och medelslipade diamanter ca 0,18 ctv, TCA-CA(L-M)/P, längd 6,5 cm, vikt 3,7 g, skador på 2 gammalslipade stenar, skadad fattning, bucklig nål, halvpärla sned i fattning.

Utrop: 1 300 kr

ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, 1 gammalslipad diamant ca 0,21 ct, ca K(CR)/VS2, stl 17,5 mm, vikt 2,1 g, stämplad 1899, nagg på sten, skev ringskena, slitna klor.

Utrop: 1 500 kr

SYSKONRING, Platina, 2 medelslipade och briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, W-TCr(H-I)/VS-SI, stl ca16,5 mm, vikt 2,2g, slitna klor.

Utrop: 3 700 kr

SYSKONRING, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 0,16 ctv enligt gravyr, W(H)/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 2,7 g, behov av rodinering.

Utrop: 1 600 kr

RING, 18K guld, 9 mediumslipade diamanter ca 0,79 ctv, mittsten ca 0,23 ct, ca TW-H/VS-SI, Stockholm 1970, stl 17,50 mm, vikt 4,2 g, 2 diamanter skadade.

4 800 kr

Utrop: 5 500 kr

RING, vändbar, 18K vitguld, 27 kalibréslipade rubiner och safirer, 26 briljantslipade och åttkantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca W/VS-SI, stl 17,25+mm, vikt 6,2 g, behov av rodinering.

Utrop: 7 000 kr

SERVERINGSKÅLAR, 1 par, silver, putsad yta, förgylld insida, F. Flodin, Stockholm 1817, höjd 6,5 cm, diameter 13,6 cm, med senare gondronnerade fat, A.Zethelius, Stockholm 1824, diameter 16,2 cm, totalvikt 872,6 g, bucklor, ytrepor, slitage på förgyllning.

3 900 kr

Utrop: 3 800 kr

RING, 18K vitguld, smaragd ca 0,66 ct, 70 briljanter ca 0,55 ctv W-TCr/VS, stl 17 mm, vikt 5,4 g.

Utrop: 6 900 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 3,14 ctv, ca Cape(M-N)/VS2-SI2, stift, vikt 2,3 g, ena diamanten med planslipad kulett, andra med kortare lägre rondistfasetter, mindre nagg vid rondisterna.

75 000 kr

Utrop: 85 000 kr

FISKBESTICK, 24 delar, silver, 800, 12 fiskgafflar och knivar, mästarstämpel troligen MI, Österrike 1886-1922, vikt 1305,6 g.

Utrop: 5 000 kr

RING, 18K vitguld, smaragd ca 2,60 ct, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W-TCr/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 4,0 g.

Utrop: 10 600 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 smaragder ca 2,70 ctv, briljanter ca 1,02 ctv, ca W(H)/VS-SI, krokar, vikt 5,4 g, 2 diamanter är skadade.

Utrop: 18 800 kr

HÄNGE, 18K vitguld, smaragd ca 4,02 ct, briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca ca W-TCr/VS-SI, längd 3,5 cm, vikt 3,6 g, en diamant skadad, 2 diamanter med nagg.

Utrop: 11 400 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,38 ct enligt gravyr, ca TW(G)/VVS, Kaplans Safir, Stockholm 1979, stl 18 mm, vikt 2,3 g.

Utrop: 7 400 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,07 ct, ca TCr(I)/VVS, stl 15 mm, vikt 3,1 g.

Utrop: 48 000 kr

ALLIANSRING, 18K guld, 13 briljanter ca 0,65 ctv, ca W-TCr/VS, stl 17,5 mm, vikt 3,4 g.

Utrop: 5 400 kr