Avslutad | Klassiska – Lördag 25 februari 2017
RING, 18K vitguld, 7 baguett- och 18 briljantslipade diamanter ca 0,85 ctv, stl 16,25 mm, vikt 5,3 g.
Visa varaSmycken Brosch
BROSCH, platina, 15 baguettslipade safirer, 41 briljant- och 5 trapetsslipade diamanter ca 3,40 ctv, ca W/VS, diameter 3,6 cm, vikt 14,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 26 åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, stift/clips, vikt 6 g.
PÅHÄNG ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 droppslipade akvamariner, 6 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, rosenstenar, vikt 3,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 55 briljant - och en mediumslipad diamant ca 1,42 ctv, ca TW-Cr /VS-P, stift, vikt 6 g, yttre briljantringen avtagbar, 3 diamanter är skadade.
DIAMANT, briljantslipad, 1,00 ct, River(D)/IF (Loupe Clean), HRD certifikat 16019376002, förseglad.
DIAMANT, briljantslipad, 1,00 ct, River(E)/VVS1, HRD certifikat 16019376, förseglad.
ARMBAND, 18K guld, 7 odlade bouton sötvattenspärlor 6,0-6,5 mm, 7 briljanter ca 0,068 ctv, ca TW/VS, längd 17,5 cm, vikt 8,3 g, stämplad Mikura pearls, orginaletui och kartong, med cert.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld, droppformad odlad sötvattenspärla 9,8x12,2 mm, ankarkedja 41 cm, vikt 4,3 g, stämplad Mikura pearls, orginaletui, kartong och certifikat.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 odlade sötvattenspärlor 7,5-8,0 mm, stift, vikt 1,9 g, Mikura etui, box + cert.
RING, platina, smaragdslipad diamant 1,15 ct, River(E)/SI1, GIA certifikat 8371166, 2 blå safirer, 24 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 11 g, safirer med slitna fasettkanter.
RING, 18K vitguld med 44 blå safirer 1,05 ctv 121 briljanter 0,96 ctv W/SI, storlek 17,25 mm
RING, 18K guld, briljantslipad diamant 1,01 ct TW(F)/VS 1, GIA report 15212837, 5 briljantslipade diamanter 0,20 ctv ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 7,5 g,
ALLIANSRING, 18K guld/vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W-TCa/VS, Stockholm 1975, stl 19 mm, vikt 7,6 g, en diamant med skada vid rondisten.
BROSCH, 18K guld, Jugend, gammalslipad diamant ca 0,18 ct, ca TW/SI2, nagg på rondisten, liten pärla, originaletui.
SMYCKESET, 4 delar, sterling silver och ljusblå emalj, brosch, collier 42,5 cm, armband 18,5 cm, och örhängen med skruvmekanism, Danmark, stämplat VB, troligen Volmer Bahner, 60-tal, etui.