141 - 160 av 263
1...789...14 Gå till

Avslutad | Moderna – Lördag 18 februari 2017

Klubbad för

TED MUEHLING, örhängen, 1 par, 18K guld, ihopflätade lila glaskulor, New York, höjd 3,5 cm, vikt 7,5 g, krokar, påse.

1 100 kr

Utrop: 1 200 kr

TED MUEHLING, örhängen, 1 par, Snail Shells, 14K guld/sterlingsilver, New York, höjd 4,6 cm, vikt 14,9 g, krokar, påse.

2 600 kr

Utrop: 1 400 kr

BERND JANUSCH, ring, sterlingsilver, organisk form, signerad, Stockholm 1988, stl 17.75 mm, vikt 31,5 g. (d)

1 200 kr

Utrop: 1 400 kr

NE FROM, ring, sterlingsilver, 1 oval cabochonslipad rosenkvarts, Danmark, stl 14,50 mm, vikt 7,9 g, nagg.

500 kr

Utrop: 600 kr

LAPPONIA, collier, Kilimanjaro, sterlingsilver, akryl, Björn Weckström, Finland, längd 72 cm, vikt 88 g, visst slitage.

5 000 kr

Utrop: 5 500 kr

CHIMENTO, collier, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,02 ct, ca W/VS, längd 42,5 cm, vikt 39,9 g, något skevt.

12 000 kr

Utrop: 13 800 kr

OLE LYNGGAARD, ring, Fidelity, 18K guld/vitguld, rött emalj hjärta, stl 17,25 mm, vikt 13,6 g, originalpåse och ytterkartong, emaljskada.

Utrop: 7 000 kr

BVLGARI, ring, B.zero, 18K guld, stl 17,75 mm ( 56 ), vikt 10,3 g, originaletui, certifikat.

7 400 kr

Utrop: 6 900 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K guld, delvis rodinerat, 22 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca W/SI, längd 45 cm, vikt 9,6 g.

Utrop: 3 900 kr

WIWEN NILSSON, sterlingsilver, hexagonal, monogramsignerad, Lund 1930, höjd 9,0 cm, vikt 134,7 g, monogramgravyr RJ, proveniens Ragnar Josephsson (1891-1966), konsthistoriker och chef för Kungliga Dramatiska teatern. (d)

4 000 kr

Utrop: 4 600 kr

RING, 18K vitguld, ovalslipad safir ca 1,5 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W-Cr/P, stl 17,5 mm, vikt 14 g.

Utrop: 6 800 kr

GERT THYSELL, armring, öppningsbar, silver, 1 rund bergkristall, signerad, Gussi, Malmö 1973, inner diameter 6,0 cm, vikt 33,2 g. (d)

2 100 kr

Utrop: 1 300 kr

GERT THYSELL, collier, stelt, silver, 1 rund fasetterad bergkristall, signerad, Gussi, Malmö 1974, inner diameter 11,5 cm, vikt 41,6 g. (d)

2 000 kr

Utrop: 2 300 kr

GERT THYSELL, ring, silver, 1 rund fasetterad bergkristall, signerad, Gussi, Malmö 1974, stl 17,25+ mm, vikt 15,4 g. (d)

1 800 kr

Utrop: 900 kr

RING, 14K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,62 ct, ca TW(G)/VS1, 42 briljantslipade diamanter ca 0,58 ctv, stl 17,75 mm, vikt 1,9 g.

Utrop: 20 000 kr

RING, 18K vitguld, briljant 0,31 ct enligt gravyr, ca TW/VS, Michael Chavanne, Stockholm 1977, stl 17,5+ mm, vikt 6,0 g

Utrop: 5 300 kr

OLE LYNGGAARD, nyckelhänge, 18K vitguld, briolett- slipad topas, briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, längd 8,4 cm, vikt 2,5 g.

3 200 kr

Utrop: 3 500 kr

OLE LYNGGAARD, nyckelhänge, Hjärta, 18K vitguld, arbetad yta, längd 2,7 cm, vikt 2,9 g.

2 200 kr

Utrop: 2 400 kr

OLE LYNGGAARD, nyckelhänge, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 0,13 ctv, droppformad grå sötvattenspärla, längd 4 cm, vikt 8 g.

6 300 kr

Utrop: 6 600 kr

OLE LYNGGAARD, nyckelhänge, briljantslipad diamant ca 0,02 ct, ljusgrå odlad pärla.

2 700 kr

Utrop: 2 900 kr