Avslutad | Moderna – Lördag 18 februari 2017
TED MUEHLING, örhängen, 1 par, 18K guld, ihopflätade lila glaskulor, New York, höjd 3,5 cm, vikt 7,5 g, krokar, påse.
TED MUEHLING, örhängen, 1 par, Snail Shells, 14K guld/sterlingsilver, New York, höjd 4,6 cm, vikt 14,9 g, krokar, påse.
BERND JANUSCH, ring, sterlingsilver, organisk form, signerad, Stockholm 1988, stl 17.75 mm, vikt 31,5 g. (d)
NE FROM, ring, sterlingsilver, 1 oval cabochonslipad rosenkvarts, Danmark, stl 14,50 mm, vikt 7,9 g, nagg.
LAPPONIA, collier, Kilimanjaro, sterlingsilver, akryl, Björn Weckström, Finland, längd 72 cm, vikt 88 g, visst slitage.
CHIMENTO, collier, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,02 ct, ca W/VS, längd 42,5 cm, vikt 39,9 g, något skevt.
OLE LYNGGAARD, ring, Fidelity, 18K guld/vitguld, rött emalj hjärta, stl 17,25 mm, vikt 13,6 g, originalpåse och ytterkartong, emaljskada.
BVLGARI, ring, B.zero, 18K guld, stl 17,75 mm ( 56 ), vikt 10,3 g, originaletui, certifikat.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld, delvis rodinerat, 22 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca W/SI, längd 45 cm, vikt 9,6 g.
WIWEN NILSSON, sterlingsilver, hexagonal, monogramsignerad, Lund 1930, höjd 9,0 cm, vikt 134,7 g, monogramgravyr RJ, proveniens Ragnar Josephsson (1891-1966), konsthistoriker och chef för Kungliga Dramatiska teatern. (d)
RING, 18K vitguld, ovalslipad safir ca 1,5 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W-Cr/P, stl 17,5 mm, vikt 14 g.
GERT THYSELL, armring, öppningsbar, silver, 1 rund bergkristall, signerad, Gussi, Malmö 1973, inner diameter 6,0 cm, vikt 33,2 g. (d)
GERT THYSELL, collier, stelt, silver, 1 rund fasetterad bergkristall, signerad, Gussi, Malmö 1974, inner diameter 11,5 cm, vikt 41,6 g. (d)
GERT THYSELL, ring, silver, 1 rund fasetterad bergkristall, signerad, Gussi, Malmö 1974, stl 17,25+ mm, vikt 15,4 g. (d)
RING, 14K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,62 ct, ca TW(G)/VS1, 42 briljantslipade diamanter ca 0,58 ctv, stl 17,75 mm, vikt 1,9 g.
RING, 18K vitguld, briljant 0,31 ct enligt gravyr, ca TW/VS, Michael Chavanne, Stockholm 1977, stl 17,5+ mm, vikt 6,0 g
OLE LYNGGAARD, nyckelhänge, 18K vitguld, briolett- slipad topas, briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, längd 8,4 cm, vikt 2,5 g.
OLE LYNGGAARD, nyckelhänge, Hjärta, 18K vitguld, arbetad yta, längd 2,7 cm, vikt 2,9 g.
OLE LYNGGAARD, nyckelhänge, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 0,13 ctv, droppformad grå sötvattenspärla, längd 4 cm, vikt 8 g.