81 - 100 av 263
1...456...14 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 3 juni 2017

Klubbad för

BROSCH, silver/14K guld, troligtvis orientaliska pärlor, antik- och rosenslipade diamanter ca 1,00 ctv, antik, 1800-tal, 5x4,8 cm, vikt 18,8 g, utbytta pärlor, kan även fästas på ett diadem.

5 000 kr

Utrop: 5 500 kr

HÄNGE, 14K guld, kuddslipad ametist ca 37 ct, 2 gammalslipade ca 1,16 ctv, ca 0,66 + 0,50 ct styck, 78 rosenslipade diamanter, Ryssland, St Petersburg 1908-1927, höjd 6,3 cm, vikt 17,1 g.

19 400 kr

Utrop: 18 000 kr

WIWEN NILSSON, armring, silver, onyx och 2 bergkristaller ca 13x12 mm, öppningsbar, signerad, Lund 1937, vikt 30,3 g, originaletui. (d)

25 500 kr

Utrop: 13 800 kr

RING, 18K vitguld, 272 briljantslipade diamanter ca 2,80 ctv, ca W/VS, några diamanter SI, stl 17,25 mm, vikt 12,2 g.

Utrop: 28 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 468 briljantslipade diamanter ca 2,60 ctv, ca W/VS, några diamanterSI, vikt 10,9 g, stift/clips.

Utrop: 40 000 kr

RING, 18K guld, 2 welo opaler, rosa korall, briljant- samt 2 rosenslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TW-Ca/SI-P, stl 17 mm, vikt 7,8 g.

Utrop: 14 800 kr

SIGURD PERSSON, ring, 18K vitguld, 20 gammal- och åttkantslipade diamanter ca 0,45 ctv, Stockholm 1972, stl 17,25 mm, vikt 10,2 g, en diamant är skadad, skadat originaletui. (d)

6 000 kr

Utrop: 6 900 kr

BROSCH, 14K guld, malakiter, sexuddig stjärna, Ryssland, St Petersburg, 1800-tal, antik, längd 5,5 cm, vikt 21,1 g.

Utrop: 4 500 kr

OLE LYNGGAARD, lås, 18K vitguld, arbetad yta, 6 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, vikt 11,6 g, nyckelhänge i 18K vitguld med droppformad grå sötvattenspärla, 6 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, vikt 2,4 g, stickad kedja i sterlingsilver, längd 42 cm.

Utrop: 13 800 kr

ARMBAND, 18K guld, fröpärlor, alternerande ovala och genombrutna plaketter, med filigranarbete och fleuroner, empir, Jacob Ulrik Flohr, Norrköping ca 1810-tal, längd ca 15 cm, vikt 17,9 g, säkerhetskedja, tennlödningar.

6 100 kr

Utrop: 7 000 kr

Smycken Lås

OLE LYNGGAARD, lås, Blomster, 18K guld, 3 briljantslipade diamanter 0,06 ctv TW/VS, design Charlotte Lynggaard, 3,3x3,7 cm, vikt 11,1 g, collier med rökkvarts, längd 44 cm inklusive lås.

Utrop: 17 000 kr

OLE LYNGGAARD, armband, Sweet Spot och Sweet Drop, silver, 18K guld och vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, syrenlila läderband, 3 berlocke varav 2 med rök- och rosenkvartsdroppar, design Charlotte Lynggaard, längd 40 cm, vikt 21,3 g, originalask.

14 200 kr

Utrop: 13 800 kr

OLE LYNGGAARD, lås, 14K guld, kula 14,7 mm, för 2-radigt collier, nyckelhänge i 18K guld med rosenkvarts, briljnatslipad diamant diamant 0,04 ctv, collier med hematitkulor ca 8 mm, längd 46,5 cm, originaletui.

10 000 kr

Utrop: 11 400 kr

OVE BOHLIN, collier, sterlingsilver, bergkristall, Stockholm 1974, hängets höjd 9 cm, vikt 103 g. (d)

Utrop: 5 500 kr

CARTIER, collier, 18K guld, serienr B57824, stämplad 1992, längd 42 cm, vikt 92,8 g.

CARTIER, ring, Gold Bombe Ring, 18K guld, serienr 616 741, 1980-tal, stl 16,75 mm, vikt 16,7 g, originalläderetui.

9 000 kr

Utrop: 10 400 kr

RING, 18K guld/vitguld, smaragdslipad diamant ca 5,11 ct, ca TCr(I)/SI1, 73 briljant- samt carréslipade diamanter ca 4,40 ctv, ca TW(G)/VS, stl 17,75 mm, vikt 14,5 g.

Utrop: 380 000 kr

BROSCH, 18K guld, 69 vita och 7 gröna behandlade briljantslipade diamanter ca 1,75 ctv, ca W/SI, blomma, höjd 2,7 cm, vikt 12,7 g.

5 900 kr

Utrop: 6 000 kr

RING, 18K vitguld, blå ovalslipad safir ca 1,13 ct, briljantslipade diamanter ca 0,43 ctv, ca W-TCa/SI-P, stl 16,25 mm, vikt 3,2 g.

8 100 kr

Utrop: 9 000 kr

VINBÄGARE, silver, invändigt förgylld, sannolikt Jacob Wiberg (Yakov Viberg), Ryssland, Moskva, 1800-talets mitt, höjd 16,8 cm, vikt 206,3 g, gravyr, mindre bucklor.

2 400 kr

Utrop: 2 000 kr