Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 3 juni 2017
HÄNGE/KEDJA, platina/18K guld, gammal- och rosenslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W/SI, längd 42 cm, vikt 9,5 g.
COLLIER, 18K vitguld, 6 mediumslipade diamanter och 14 rosenstenar, ca 1,10 ctv, ca TCr/VS-P, längd 44 cm, vikt 6,9 g, en diamant med sliten kulett, spricka i låsdel.
LES PAVÉS, enstensring, 18K vitguld, prinsesslipad diamant 0,90 ct, TW(F)/VVS2, kopia på GIA report 1119442898, stl 16,5 mm, vikt 12,3 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 prinsesslipade diamanter ca 1,35 ctv, ca TW/VVS, Kaplans 2008, stl 16,5+ mm, vikt 10,6 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, 1 medium-, 14 gammal- och 9 rosenslipade diamanter, ca 1,50 ctv, ca W-TCr/SI-P, längd 4,3 cm, venezialänk, längd 42,3 cm, vikt 8,7 g, skador och nagg.
VAN CLEEF AND ARPELS, brosch, Rose de Noel Mother of pearl diamond brooch, 18K guld, pärlemor, 6 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, TW/VVS, refnr BL107150, diameter 3,1 cm, vikt 10,6 g, kedja, 18K guld, längd 37,5 samt 42 cm, vikt 3,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, oval-, rund- och droppslipade granater, höjd 5,8 cm, vikt 12,5 g, etui.
HÄNGE, 18K guld/platina, 5 medium-, 4 åttkant- och 12 rosenslipade diamanter, ca 0,60 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 4,7 cm, vikt 3,6 g, öglan är öppningsbar, en rosensten är skadad, en kläpp har en spricka i guldet.
COLLIER, låghaltigt guld, 7 ovalt fasetterade rosalila topaser, 4 kuddslipade krysoberyller, 1 gammalslipad diamant, ca 0,24 ct, längd 37,5 cm, vikt 9,5 g, några stenar med nagg och slitna fasettkanter, diamant skadad.
RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 1,02 ct, ca TW(F-G)/VS2, 8 baguetteslipade diamanter ca 0,94 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 17+ mm, vikt 14,0 g.
DIAMANT, briljantslipad, 1,70 ct, TCr(I)/VS2, HRD certifikat 14039014002, förseglad.
RING, 18K rodierat guld, 62 briljantslipade diamanter ca 5,00 ctv, ca TW-TCr/VS-P, stl 15,75 mm, vikt 12,4 g, mindre spricka i skena.
RING, 18K guld, vit opal ca 18,5x13,5x5 mm, 22 briljantslipade diamanter ca 2,20 ctv, ca TW(G)/VS, stl 17,5 mm, vikt 17,0 g
DIAMANT, briljantslipad, 3,02 ct, TCr(I)/VS1, HRD certifikat 16014713001, förseglad.
CARMOSÉRING, 18K guld/platina, gammalslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, Ljusdal 1936, stl 18,5 mm+, vikt 3,5 g, en klo är nedsliten.
STELT ARMBAND, 18K guld, orientaliska pärlor, antik, 6x5,1 cm, vikt 10,8 g, säkerhetskedja, små bucklor.
ARMBAND, 14K guld, snidad korall, Österrike, Wien, 1900-tal, längd 19 cm, vikt 44,8 g, bucklor.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, droppslipade akvamariner, 10 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, Torndahls Stockholm, höjd 3,8 cm, vikt 6 g, skruvmekanism, originaletui.
RING, platina, briljantslipad diamant 1,04 ct W(H)/ SI1, GIA certifikat 7206926475, 28 briljantslipade diamanter ca 0,66 ctv, stl 15,5 mm+, vikt 3,8 g.