Avslutad | Moderna – Lördag 14 januari 2017
ENSTENSRING, 14K vitguld, prinsesslipad diamant ca 0,53 ct, ca TW(F-G)/SI2, stl 17,25 mm, vikt 2,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 1,00 ctv, River(D)/VS1-VS2, GIA-certifikat 2204144518 och 5186990976, 14 briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca TW-VS, vikt 3,3 g, stift.
RING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W-TCr/SI-P, stl 16,25 mm, vikt 5,2 g.
RING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant ca 0,48 ct, ca Cr(J)/VVS, 16 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, stl 16,5 mm, vikt 8,4 g.
RING, 18K vitguld, 37 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 18 mm, vikt 6,7 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 12 prinsesslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca W-TCa/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 5,5 g.
ENSTENSHÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca TCr(I)/SI1-SI2, vikt 1,0 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, 21 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, caTW-Cr/SI, längd 40 cm, vikt 2,6 g.
ENSTENSRING, 18K guld och vitguld, borstad järnskena, 1 briljantslipad diamant ca 0,25 ct, ca W(H)/VS, design Smide & Form Stockholm, stl 15,75, vikt 5,2 g, etui.
ARMBAND, sterlingsilver, runda putsade länkar, mästarstämpel FS, troligen Fredericia Sølv, Danmark 1900-talets andra hälft, längd 20,6 cm, vikt 59,5 g.
REY URBAN, brosch, sterlingsilver, signerad, Stockholm 1984, längd 2,8 cm, vikt 13,8 g. (b)
ALLIANSRING, platina, 17 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 4,1 g.
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18K vitguld, 106 paveinfattade briljantslipade diamanter ca 1,06 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS-SI1, längd 1,5 cm, vikt 7,7 g, stift/huggies, några klor är slitna.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 106 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-TCr/SI, höjd 3,5 cm, vikt 7,0 g.
ÖRHÄGEN, 18K roséguld, hjärtan, 84 briljantslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, vikt 3,5 g, huggies.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 6 blå safirer ca 0,43 ctv, 6 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 3,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 218 briljantslipade diamanter ca 2,65 ctv, ca TW-TCr/ VS-SI, diameter 2 cm, vikt 12,5 g, huggies