Avslutad | Moderna – Lördag 14 januari 2017
HÄNGE, platina, bokstaven D, 15 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca W-TCr(H-I)/ Vs-SI, höjd 1,1 cm, vikt 3,5 g, svaga fattningar.
COLLIER, 18K guld, briljant ca 0,90 ct, ca Top Cape-Cape(L-M)/VS2, rund ankarlänk 40/42 cm, vikt 3,2 g.
E WOLF & CO, brosch, 18K guld, svart emalj, smaragd, 11 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv , ca TW/VS, London 1984, vikt 34,3 g, emaljskada.
BVLGARI, ring, B. zero 1, 18K roséguld, 4-band, briljantslipade diamanter ca 1,32 ctv, TW/VVS, stl 18,5 mm (58 ), vikt 12,2 g.
RING, 18K vitguld, blå safirer ca 2,85 ctv, briljantslipade diamanter ca 1,86 ctv, ca TW(G)/SI, stl 17,5 mm, vikt 9,5 g.
DIAMANT, 2,23 ct, hjärtslipad, Wesselton(H)/SI2, HRD gradering enligt stenkuvert.
DIAMANT, 2,20 ct, briljantslipad, W(H)/SI2, förseglad, IGI Diamond Report 239692744.
Ring, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca W/SI, 48 briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca W/VS, stl 16,75 mm, vikt 4,3 g, orginaletui och ytterkartong.
BJÖRN JÄGERSTIG, brosch, tvådelad, golfgudinnan, odlad pärla, signerad, Stockholm 1999, stopp ej i guld, höjd 3,4 cm, guldvikt 10 g, originaletui. (d)
LAPPONIA, hänge,Thai, 18K guld/platina, briljantslipad diamant 0,02 ct, Björn Weckström, höjd 2,6 cm, vikt 1,7 g, liten ögla.
ENGELBERT, manschettknappar, 1 par, 18K guld och vitguld, rektangulära, Stockholm 1985, längd 2,0 cm, vikt 10,2 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,25 ct, ca W(H)/VS, 14 briljanter ca 0,10 ctv, längd 42 cm, vikt 2,6 g.
MANSCHETTKNAPPAR, 18K guld, design Björn Weckström, längd 2,0 cm, vikt 13,7 g, 1 manschettknapp skev.
ARMBAND, 18K vitguld, 92 briljantslipade diamaner ca 1,21 ctv, ca TW-TCr/VS, längd 18 cm, vikt 5,8 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 59 briljantslipade diamanter ca 1,23 ctv, ca TW-TCr/ VS-SI, längd 18,5 cm, vikt 9,6 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-W/SI, vikt 1,1 g, stift.