Avslutad | Moderna – Lördag 14 januari 2017
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 74 briljantslipade diamanter ca 2,30 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, längd 18,5 cm, vikt 7,7 g .
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 68 briljantslipade diamanter ca 1,25 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, längd 18 cm, vikt 6,6 g.
HELALLIANSRING, platina, 24 brljantslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca TW- TCr/SI, stl 16,5 mm, vikt 2,5 g.
LAPPONIA, ring, Diamond City, 18K guld/vitguld, 3 briljantslipade diamanter 0,15 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, Finland 1980, stl 16,25 mm, vikt 5,4 g, påse.
DAVID ANDERSEN, armband, förgyllt sterlingsilver, gul emal orge, längd 17 cm, vikt 11,8 g.
RING, 18K guld, agat, signerad Karlou, Atelke Karl-Olov Gustawsson, stl 15,75 mm, vikt 6,0 g. (d)
TORUN BÜLOW HÜBE, collier, sterlingsilver, pärlemor, märkt TORUN, ca 14x14,5 cm, vikt 22,1 g. (d)
TORUN BÜLOW-HÜBE, armring, sterlingsilver, pärlemor, inner diameter 6,1 cm, vikt 11,0 g. (b)
2 RINGAR, 18K vitguld, en svart rodinerad, 20 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS, en diamant P, Italien, stl 16,5-17,25 mm, vikt 14,1 g.
RING, 18K vitguld, navettslipad citrin, 18 briljantslipade diamanter 0,18 ctv, ca W/SI, stl 17,5 mm, vikt 12,2 g.
RING, 18K vitguld, 25 briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca TW-TCr/VS, stl 17,5 mm, vikt 8,2 g.
RING, 18K guld, 20 bruna och 20 vita briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W/P, stl 17 mm, vikt 7,1 g.
LAPPONIA, ring, sterlingsilver, matterad geometrsik yta, design troligen Björn Weckström, Helsinki 1974, svenska importstämplar, stl 17,00 mm, vikt 14,2 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,33 ctv, ca TW/VS, stl 17,75 mm, vikt 11,8 g.
HELALLIANSRING, 18K guld/vitguld, 34 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW/VS, stl 15,25 mm, vikt 8,6 g
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 37 briljantslipade diamanter ca 0,37 ctv, ca TW/VS, stl 15,25 mm, vikt 6,4 g.