Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 2 februari 2017
Klocktillbehör Longines
LÄDERBAND, till Longines herrur, svart, bredd 18/16 mm, originalspänne i doublé.
Klocktillbehör Rolex
DYKFÖRLÄNGNING, till Rolex Submariner Fliplocklänk, bredd 15,5 mm, OBS: skruv saknas.
ZENITH, fickur, 52 mm, Serie nr. 1892736, Boett nr. 3066886 / 8780, silver (800), ankargång, skadad urtavla, defekt, bucklor, ca 1915.
OMEGA, fickur, 52 mm, Boett nr. 3129268, silver (800), ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1902.
MORMORSUR, 33 mm, Boett nr. 352155, silver (800), cylindergång, skadad urtavla, defekt, bucklor, ca 1900.
OMEGA, damur, 17 mm, Cal 481, Serie nr. 15919254, Ref nr. DW 2789, Boett nr. 2789-10, doublé (80 micron), manuell, plexiglas, skadad urtavla, formverk, läderband, ca 1957.
ZENITH, fickur, 54 mm, Serie nr. 1531464, Boett nr. 3020376/312, silver (0,800), ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, ca 1913.
OMEGA, fickur, 51,5 mm, "Rödtolva", Serie nr. 4497799, Boett nr. 5264807, silver (0,800), ankargång, skadad urtavla, motiv, monogram, bucklor, ca 1914.
OMEGA, fickur, 51,5 mm, Serie nr. 4586590, Boett nr. 5383472, silver, (0,800), ankargång, skadad urtavla, gravyr, bucklor, ca 1915.
Klockor Hampden
HAMPDEN, mormorsur, 33 mm, savonett, Serie nr. 1529780, Boett nr. 4907123, doublé, ankargång, skadad urtavla, defekt, monogram, motiv, ca 1900, kedja i gulmetall.