Avslutad | Klockor – Lördag 7 januari 2017
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 16220, Serie nr. X106950, Cal 3135, Verk nr. 5889798, Boett nr. 16200, herrur, 36 mm, stål, automatisk, safirglas (skadat), datum, skadad urtavla, Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62510H-P2/555 B, cert, september 1991, box (ej komplett).
OMEGA, Seamaster Professional (300m/1000ft), Cal 1538, Serie nr. 57156138, PIC nr. 2265.80.00, Ref nr. ST 396.1640, Boett nr. 196.1640, herrur, 41,5 mm, stål, quartz, safirglas, datum, heliumventil, originallänk, viklås, Ref nr. 1610/930, cert (ej komplett), november 2011, box, ytterkartong.
CARTIER, Tank Francaise, Cal 057, Ref nr. W51007Q4, Boett nr. 533549LX/2384, damur, 20,3 x 25,35 mm, stål/guld, quartz, safirglas, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. BRLE, cert, mars 2010, box.
LONGINES, Hydro Conquest (300m/1000ft), Cal L.250.2, Ref nr. L3.247.0.87.6, Boett nr. 34562134, damur, 29 mm, stål, quartz, safirglas, datum, pärlemorurtavla med diamanter (11 st. 8/8), briljantkrans (30 st., TW/VVS, ca 0,45 ctv), originallänk, viklås, Ref nr. L600124504, ca 2009, box, ytterkartong.
Klockor Bvlgari
BVLGARI, B. zero 1, Serie nr. D31148, Ref nr. BZ 22 S, damur, 22 mm, stål, quartz, safirglas (skadat), integrerat läderband, viklås, cert (ej komplett), ca 2002, box, ytterkartong.
CARTIER, Santos, Cal 87, Boett nr. 187901 / 32940, herrur, 29,5 x 29,5 (41) mm, stål/guld, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, originallänk, viklås, Ref nr. D 0651142, ca 1991, tygpåse.
CARTIER, Santos, Cal 057, Boett nr. 1057930 / 06468, damur, mm 24 x 24 (35) mm, stål/guld, quartz, safirglas, skadad urtavla, originallänk, viklås, Ref nr. D 0427381, ca 1991, tygpåse.
Klockor Raymond Weil
RAYMOND WEIL, Geneve, Tango, Serie nr. K003707, Ref nr. 5380ST00658, herrur, 27,5 x 33,5 (44,5) mm, stål, quartz, safirglas, datum, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. G3.02, cert (ej komplett), februari 2010, box, ytterkartong.
CERTINA, herrur, 34 mm, Cal 25-36, Serie nr. 378129, Boett nr. 5109.034, 14K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, ca 1965.
must de CARTIER, Tank, Cal 66, Boett nr. 3 66001/28088, damur, 20,5 x 20 (28) mm, förgyllt silver, quartz, mineralglas, skadad urtavla, defekt, skadad boett, ca 1985, metallänk ej original.
OMEGA, herrur, 35,5 mm, Cal 266, Serie nr. 13942269, Ref nr. CK 2639, Boett nr. 2639-13, stål (staybrite), manuell, plexiglas (skadat), liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1953.
Klockor Alpina
ALPINA, fickur, 52,5 mm, savonett, Cal 1110, Serie nr. 173355, Boett nr. 173355/60, 14K guld, ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, monogram, bucklor, ca 1930, kedja i gulmetall.
IWC, fickur, 51 mm, Cal 57 (H6), Serie nr. 670465, Boett nr. 726411, 14K guld, ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, bucklor, ca 1917, etui (skadat).
OMEGA, Officer, Cal 26.5T3P.C, Serie nr. 9596424, Boett nr. 10439756, herrur, 30,5 mm, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1944.
OMEGA, Seamaster, Cal 285, Serie nr. 18471926, Ref nr. CK 14390, Boett nr. 14390-61-SC, herrur, 35 mm, stål, manuell, plexiglas (skadat), renoverad urtavla, skadad urtavla, läderband, ca 1961.
TISSOT, frackur, 50 mm, Boett nr. 404300, 14K guld, ankargång, renoverad urtavla, skadad urtavla, innerlock i 14K guld, gravyr, bucklor, ca 1940.
LONGINES, Flagship, Cal 30 L, Serie nr. 10764391, Boett nr. 302 / 200, herrur, 35,5 mm, guld på stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, ca 1958.
DOGMA, Prima, kronograf, herrur, 37 mm, Cal Landero 48, Boett nr. 889742, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, bucklor, läderband, ca 1955.
A.S.U, "Triple Calendar", herrur, 34,5 mm, Cal 2103, vitmetall, manuell, plexiglas, dag, datum, månad, skadad urtavla, skadad boett, urverk signerat Pierce, läderband, ca 1950.