Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 januari 2017
RING, 18K vitguld, odlad pärla 8 mm, 14 åttkant och gammalslipade diamanter 0,22 ctv enligt gravyr ca W/SI-P, stl 15,75 mm, vikt 4,4 g.
RING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv ca W-Cr/SI, stl 17 mm, vikt 4,5 g.
ETT ÖRHÄNGE, 18K vitguld, odlad pärla 8 mm, briljant ca 0,14 ct ca W/VS, vikt 1,8 g, stift.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, W-TCr(H-I)/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 4,1 g.
RING, 18K vitguld, 1 smaragdslipad smaragd 1,10 ct, enligt gravyr, 14 briljantslipade diamanter 0,93 ctv, enligt gravyr, ca W-TCr( H-I)/VS, Stockholm 1965, stl 17,25 mm,vikt 6,6 g, smaragd skadad, slitna fattningar, smaragd inneslutningar som når ytan.
RING, 18K guld, 2 navetteslipade blå safirer, 1 briljantslipad diamant ca 0,03 ct, stl 17,75 mm, vikt 4,2 g, diamant skadad.
RING, 18K guld, 6 briljantslipade diamanter 0,30 ctv enligt gravyr, ca TW/VS-SI, Guldbolaget i Bergkvara, stl 19,25 mm, vikt 10,3 g.
RING, 18K vitguld, 80 briljanter ca 0,80 ctv, ca W-Ca/SI-P, stl 17 mm, vikt 7,2 g, diamanter med nagga och skador, svaga fattningar.
STJÄRNRINGEN, alliansring, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter 0,25 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, H Strömdahl Stockholm 1990, stl 17,5 mm, vikt 4,5 g, en diamant skadad.
RING, 14K rodinerat guld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/VS, stl 16,5 mm, vikt 5,1 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 17 briljantslipade diamanter 0,24 ctv enligt gravyr, ca W-CR/SI, stl 18 mm, vikt 2,1
TRESTENSRING, 18K guld, 3 briljantslipade diamanter 0,23 ctv enligt gravyr, ca W/VS, stl 15,75 mm, vikt 2,0 g, en diamant skadad.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljanter ca 0,50 ctv, ca W-Cr/VS-P, stl 16,25 mm, vikt 4,6 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 12 briljanter ca 0,30 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 15,75 mm, vikt 3,2 g.