Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 januari 2017
RING, 18K guld, 3 prinsesslipade diamanter samt 30 briljantslipade diamanter ca 0,51 ctv, ca W-TCa/VS, stl 15,5 mm, vikt 4,6 g.
TÄNDSTICKSDOSA, sterlingsilver, monogramgraverad, Choen & Charles, Birmingham, England 1894, längd 4,8 cm, vikt 35,5 g, bucklor.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,18 ct, ca TW/VS, stl 15 mm, vikt 2,7 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,20 ct, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 2,7 g.
RING, 14K guld, 26 briljantslipade diamanter ca 0,78 ctv, ca W/SI-P, 3 diamanter med mindre skador, stl 17,75 mm med fjäder, vikt 8,3 g.
HÄNGE, 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter 0,27 ctv, ca TW-W/VS, diameter 1,4 cm, vikt 1,6 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld/platina, rosenstenar, franska stämplar, stl 18,75 mm, vikt 3,2 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 24 briljantslipade diamanter 0,24 ctv, enligt gravyr, ca TW-W(G-H)/VS-SI, Juvelia, Stockholm, stl 17,25+ mm, vikt 3,0 g,
COLLIER, odlade något ovala sötvattenspärlor, ametistkulor 8,3 mm, längd ca 122 cm, vikt 117,9 g, knutet.
Smyckestillbehör Övrigt
LUPP, plast, 30× diameter 21 mm, 60× diameter 12 mm, säkerhetsband för armen, pappersask, LED, UV.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, safir ca 0,21 ct, 8 briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, TW-W/VS, G. Dahlgren & Co, Malmö 1976, stl 17,25 mm, vikt 3,8 g, safiren och en diamant har nagg på kronan.