Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 januari 2017
EFVA ATTLING, armring, Twosome cuff, sterlingsilver, 2 sammanlänkade ringar, inne diameter 6,4 cm, vikt 18,6 g, originaletui.
ENSTENSRING, 18K guld, 1 briljantslipad diamant 0,30 ct, enligt gravyr, ca W(H)/SI, stl 16,00 mm, vikt 2,1 g.
EFVA ATTLING, ring, From here to Eternity Wide, sterlingsilver, stl 19,50 mm, vikt 16,5 g.
EFVA ATTLING, hänge, Hope, sterlingsilver, höjd hänge 3,5 cm, med läder band justerbar längd, vikt 11,7 g, originaletui.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 3,5- 7,5 mm, doserat, lås i vitmeall, blå safirer, odlad pärla, längd 51 cm.
REY URBAN, örhängen, sterlingsilver, Stockholm 1955, skruvmekanism, höjd 4,2 cm, vikt 4,8 g, originaletui.
HALVALLIANSRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-W(G-H)/VS stl 15,75 mm, vikt 5,9 g.
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18K guld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,13 ctv, TCr(I)/SI, 20 carréslipade safirer, höjd ca 1,5 cm, vikt 6,7 g, stift/clips, 2 safirer med nagg.
RING, 18K guld, delvis rodierat, 13 briljantslipade diamanter ca 0,13 ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 8,8 g.
RING, 18K vitguld, 20 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W-TCape/SI-P, stl 17 mm, vikt 14,8 g, repor.
RING, 18K guld, baguett- och trapetslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm+, vikt 5,6 g.
RING, 18K guld, delvis rodierat, 4 carréslipade safirer, 32 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 6,8 g, en diamant saknas.