Avslutad | Klockor – Lördag 3 december 2016
OMEGA, Seamaster (150m/500ft), Aqua Terra 150M, Cal 1424, Serie nr. 90798885, PIC nr. 231.10.30.61.06.001, Ref nr. ST 596.1118, Boett nr. 596.1118, damur, 30 mm, stål, quartz, safirglas, datum, skadad boett, originallänk, viklås, Ref nr. 6587/987, ca 2012.
OMEGA, De Ville, Classic, Cal 1471, Serie nr. 55091710, PIC nr. 7360.xx.01, Ref nr. BA 595.1111, Boett nr. 595.1111, damur, 23,5 mm, 18K guld, quartz, safirglas (nagg), skadad urtavla, ca 1995, box (skadad).
Visa varaKlockor Övriga klockor
TIMEX, herrur, 38 mm, vitmetall, manuell, plexiglas, datum, skadad urtavla, gummiband, originalspänne, ca 1970.
Klockor Eterna
ETERNA-MATIC, Super Kontiki, 50 years, Chronometer, (300 M), Cal ETA 2824-2 (V8066), Verk nr. 961444, Ref nr. 1577.41, Boett nr. 633.1577.41 S, herrur, 39 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, skadad urtavla, krona + kronhals defekt, originallänk, viklås, ca 1991. Limiterad och numrerad (Nr. 144/499).
OMEGA, Seamaster, Cal 285, Serie nr. 18407480, Ref nr. CK 14390, Boett nr. 14390-61-SC, herrur, 35 mm, stål, manuell, plexiglas, renoverad urtavla, skadad urtavla, skadad boett, ca 1961, metallänk ej original.
OMEGA, Seamaster 600, Cal 601, Serie nr. 25016456, Ref nr. ST 135.012, Boett nr. 135.012, herrur, 32,5 mm, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, ca 1967, metallänk ej original.
CARTIER, Tank Francaise, Cal 120 (ETA 2000-1), Ref nr. W51002Q4, Boett nr. 2302 / 476052CE, herrur, 28 x 24 (32) mm, stål/guld, automatisk, safirglas, datum, defekt, originallänk, viklås, Ref nr. BRFD, cert, augusti 2004, box, ytterkartong.
OMEGA, Seamaster Professional (300m/1000ft), Chronometer, Cal 2500, Verk nr. 85257411, Serie nr. 85257411, PIC nr. 212.30.41.20.01.002, Ref nr. SU 368.1634, Boett nr. 168.1634, herrur, 41 mm, stål, automatisk (Co-Axial), safirglas (skadat), datum, heliumventil, originallänk, viklås, Ref nr. 1503/825, cert, juni 2011, box, ytterkartong.
CERTINA, DS-4, Serie nr. 14BL0790377, Ref nr. C022.610.11.031.00, Boett nr. C022610 A, herrur, 40 mm, stål, quartz, safirglas, datum, läderband, originalspänne, cert, maj 2015.
OMEGA, Constellation, Chronometer, s.k. "Pie-Pan", Cal 561, Serie nr. 19671873, Ref nr. CD 168.0005, Boett nr. 168.005, herrur, 34 mm, guld på stål, automatisk, plexiglas (skadat), datum, skadad urtavla, läderband, ca 1962.
Klockor Raymond Weil
RAYMOND WEIL, Geneve, Tango, Serie nr. Z 560282, Ref nr. 5560, herrur, 36 mm, bicolour, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, ej signerat urverk, originallänk, viklås, ca 2000.
ROLEX, Oyster Perpetual, Ref nr. 67180, Serie nr. W829030, Cal 2130, Verk nr. 3182507, Boett nr. 67000, damur, 25 mm, stål, automatisk, safirglas (nagg), skadad urtavla, Oysterlänk, viklås, Ref nr. 78340-W12 / 566 B, ca 1995, box.
OMEGA, Speedmaster, Day-Date, "Tachymetre", Cal 1151, Serie nr. 56304026, PIC nr. 3623.33.07, Ref nr. BG 175.0084, Boett nr. 175.0084, kronograf, herrur, 39 mm, 18K rosa guld, automatisk, safirglas, dag, datum, månad, 24-timmarsvisning, skadad urtavla, läderband, originalspänne i 18K guld, ca 1999.
ROLEX, Oyster Perpetual, Ref nr. 67180, Serie nr. A105388, Cal 2130, Verk nr. 24084837, Boett nr. 2020, damur, 25 mm, stål, automatisk, safirglas (nagg), skadad urtavla, Oysterlänk, viklås, Ref nr. 78340-U11/566 B, ca 1998.
BREITLING, Colt Chronograph II (300M/1000FT), Chronometre, "Tachymetre", Cal 73, Verk nr. 1505985, Serie nr. 1505985, Ref nr. A7338710/BB49, Boett nr. 5113 B5, kronograf, herrur, 44 mm, stål, SuperQuartz, safirglas, datum, gummiband (Diver Pro III), originalspänne, cert, maj 2014.
BREITLING, Emergency II, Chronometer, Cal 76, Serie nr. 1556191, Ref nr. E76325CA/BC02, Boett nr., herrur, 51 mm, titan, SuperQuartz, safirglas, analog/digital (LCD), nödsändare analog (121,5)/digital (406 MHz, Cospas-Sarsat), Professionallänk (titan), viklås, Ref nr. W2013/159E, laddare/testutrustning, servad juni 2016, cert, augusti 2014, box, väska.
Klockor Frederique Constant
FREDERIQUE CONSTANT, Geneve, Classics Worldtimer, Cal FC-718, Ref nr. FC-718MC4H6, Boett nr. FC-718X4H6, herrur, 42 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, världstidsvisning, glasbaksida, läderband, originalspänne, ca 2014, box, ytterkartong, Limiterad och numrerad (Nr: 0348/1888).
Klockor Alpina
ALPINA GRUEN, fickur, 43 mm, Cal Gruen 716, Serie nr. 115099, Boett nr. 402309, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, ca 1930.
OMEGA, Genève, Dynamic I, Cal 565, Serie nr. 27207977, Ref nr. ST 166.0039, Boett nr. 135.033/136.033/165.039/166.039, herrur, 41,5 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 1135/138, ca 1969.