Avslutad | Klockor – Lördag 3 december 2016
Klockor Viking
VIKING, fickur, 50 mm, Cal 534, Boett nr. 34/1118, 14K guld (Boliden), ankargång, skadad urtavla, monogram, bucklor, ca 1935, etui.
FICKUR, 49 mm, savonett, Boett nr. 12739 /44, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1935, fickurskedja i gulmetall, etui (Evert Lundberg, Linköping).
ROLEX, Oyster Perpetual Date, GMT-Master II (Swiss Made), Chronometer, Ref nr. 16710, Serie nr. P536649, Cal 3185, Verk nr. 3 8666531 , Boett nr. 2180, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas (nagg), datum, 24-timmarsvisning, Oysterlocklänk, viklås, Ref nr. 78790A-AB11/801, ca 2000, box, ytterkartong.
Klockor Rado
RADO, DiaStar, Ceramica, Serie nr. 34952783, Boett nr. 111.0294.3, herrur, 27 x 33 mm, high-tech ceramica, quartz, safirglas (skadat), datum, skadad urtavla, integrerad originallänk, viklås i titan, Ref nr. 03984, ca 2000.
CERTINA, Argonaut 280, Cal 25-661, Serie nr. 8913498, Boett nr. 5301.280, herrur, 36,5 mm, stål, manuell, plexiglas, datum, skadad urtavla, ca 1970, metallänk ej original, box.
JAEGER-LE COULTRE, Master Compressor Memovox, Cal 918, Verk nr. 3185828, Serie nr. 0217, Boett nr. 146.3.97, herrur, 42 mm, 18K vitguld, automatisk, safirglas, datum, alarm, originallänk, viklås, totalvikt 273,3 gram, ca 2002, box, ytterkartong.
TAG HEUER, Link (200 Meters), Serie nr. HN9545, Ref nr. WT121L, midsize, 36,5 mm, stål, quartz, safirglas, datum, pärlemorurtavla, originallänk, viklås, Ref nr. BA0554-G-V1, ca 2000.
OMEGA, Speedmaster, Day-Date, "Tachymetre", Cal 1151, Serie nr. 55517079, PIC 3820.50.26, Ref nr. ST 375.0084, Boett nr. 175.0084/375.0084, kronograf, herrur, 39 mm, stål, automatisk, safirglas, dag, datum, månad, 24-timmarsvisning, skadad urtavla, originallänk, viklås, Ref nr. 1469/813, ca 1996.
Klockor Raymond Weil
RAYMOND WEIL, Geneve, Parsifal, "Base 1000", Cal ETA 7750, Serie nr. A 571414, Boett nr. 7789, kronograf, herrur, 39,5 mm, stål/guld, automatisk, safirglas, datum, skadad urtavla, läderband, viklås, ca 1998.
OMEGA, Seamaster (300M), Master Co-Axial, "15´000 Gauss" Chronometer, Cal 8400, Verk nr. 87245989, Serie nr. 87245989, PIC nr. 233.20.41.21.01.001, herrur, 41 mm, stål/guld (Ceragold), automatisk (Master Co-Axial), safirglas, glasbaksida, originallänk (stål/guld, Sedna Gold), viklås, Ref nr. DYZ001909/GJG, cert, juli 2016, träbox, ytterkartong.
must de CARTIER, Tank, Cal 66, Boett nr. 3 66001/59885, damur, 20,5 x 20 (28) mm, förgyllt silver, quartz, mineralglas, skadad urtavla, defekt, skadad boett, läderband, ca 1985.
TAG HEUER, S/el, Professional (200 Meters), Cal 2.97, Serie nr. WJ1290, Ref nr. WG1327, damur, 28,5 mm, bicolour, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, skadad boett, integrerad originallänk (skadad), viklås (defekt), cert, januari 1998, box (ej komplett), ytterkartong.
LONGINES, Conquest, Cal L161.4, Ref nr. L1.614.3, Boett nr. 26859499, herrur, 33,5 mm, bicolour, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 07 37615, ca 1997.
OMEGA, damur, 17 mm, Cal 483, Serie nr. 21030297, Boett nr. 652107/611010, 18K vitguld, manuell, safirglas, formverk, briljanter på boett (6 st. TW/VVS, ca 0,18, ctv), defekt, läderband, originalspänne i stål, ca 1964, box.
OMEGA, Trèsor, Cal 266, Serie nr. 14337446, Ref nr. OJ 2684, Boett nr. 11428896 / 2684, herrur, 35,5 mm, 14K guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, defekt, läderband, ca 1954, box, ytterkartong.
CARTIER, Ballon bleu de Cartier, Cal 690, Ref nr. W69008Z3, Boett nr. 205386PX / 3005, unisex, 36,6 mm, stål/guld, quartz, safirglas, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. CEPD-6H, cert, februari 2010, box.
BREITLING, Galactic 36, Chronometre, Cal 37 (ETA 2895-2), Verk nr., Serie nr. 1339787, Ref nr. A3733012, Boett nr. 2710B4, damur, 36 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, liten sekundvisare, pärlemorurtavla, Pilotlänk, viklås, Ref nr. W1110/376A, cert, oktober 2010, box.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 179173, Serie nr. D649624, Cal 2235, Verk nr. A 1743589, Boett nr. 2320, damur, 26 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (nagg), datum, diamanturtavla (10 st. 8/8) Jubileelänk, viklås (Crownclasp), Ref nr. 63133-OP8/OP, cert, oktober 2006.
TAG HEUER, Formula 1, Serie nr. RPV6929, Ref nr. WAH1211.BA0861, damur, 37 mm, stål/ceramic, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, diamantkrans (60 st. W/I, ca 0,34 ctv), originallänk (stål/ceramic), viklås, Ref nr. BA0861-G-P8, cert, mars 2012, box, ytterkartong.