Avslutad | Klockor – Lördag 3 december 2016
OMEGA, Genève, Cal 1012, Serie nr. 35394971, Ref nr. BA 166.163, Boett nr. 166.163, herrur, 34,5 mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, gravyr, läderband, originalspänne i doublé, ca 1972.
LONGINES, Ultra-Chron, Chronometer, Cal 431, Serie nr. 14929313, Ref nr. 7883 2, Boett nr. 15 430382, herrur, 35,5 mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, defekt, skadad boett, ca 1968.
LONGINES, herrur, 34 mm, Cal 284, Serie nr. 50829646, Boett nr. 8541 2/16216314, 18K guld, manuell, plexiglas, läderband, originalspänne i doublé, ca 1971, etui.
Klockor Gucci
GUCCI, damur, 27 mm, Cal 550-1, Serie nr. 0004199, Ref nr, 5200 L, stål, quartz, safirglas, läderband, viklås, cert, december 2002, box, ytterkartong.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, s.k. "Pyramid bezel", Ref nr. 79163, Serie nr. Y957471, Cal 2235, Verk nr. A 1155092, Boett nr. 2060, damur, 26 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (nagg), datum, diamanturtavla (10 st. 8/8), briljantkrans (24 st. TW/VVS, ca 0,24 ctv), Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62523D-18-AD4/468 B, servad februari 2016, cert, december 2003, box, ytterkartong.
OMEGA, Seamaster, Cal 1022, Serie nr. 40885598, Ref nr. ST 366.0845, Boett nr. 166.0213/366.0845, herrur, 35,5 mm, stål, automatisk, plexiglas, dag, datum, skadad urtavla, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 1286/249, ca 1977.
Klockor Epoch
EPOCH, Stockholm, President Automatic, Cal ETA 2824-2, Ref nr. EP1900, Boett nr. 00038, herrur, 39,5 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, skadad urtavla, originallänk, viklås, ca 2007, box.
IWC, International Watch Co, Schaffhausen, Cal 423, Serie nr. 2054350, Ref nr. 2502, Boett nr. 2102188, herrur, 33 mm, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1971, box.
OMEGA, Genève, Cal 1030, Serie nr. 35842363, Ref nr. BA 132.9051, Boett nr. 132.9051, herrur, 34 mm, 18K guld, manuell, plexiglas, datum, skadad urtavla, ca 1972.
CERTINA, DS, Powermatic 80, "Ole Einar Bjorndalen", Cal 80 (ETA C07111), Ref nr. C026.407.16.087.10, Boett nr. C026407 A OB14, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, läderband, viklås, cert, september 2015, box, ytterkartong, Limiterad och numrerad (Nr:1191/2014).
CERTINA, herrur, 33,5 mm, Ref nr. 158.9289.65.11, Boett nr. 15TR0001305, 14K guld, quartz, safirglas, datum, läderband, originalspänne i doublé, gravyr, cert, april 2015, box, ytterkartong.
Klockor Georg Jensen
GEORG JENSEN, designad av Bo Bonfils, Serie nr. 121790, Ref nr. 381, herrur, 38 mm, stål, quartz, safirglas, originallänk, viklås, ca 2005.
Klockor Piaget
PIAGET, Automatic, herrur, 33 mm, Cal P889, Verk nr. 2412576, Serie nr. 875252, Ref nr. 15988, Boett nr. 482939, 18K guld, automatisk, safirglas (skadat), datum, skadad urtavla, läderband, originalspänne i 18K guld, ca 1990.
OMEGA, Seamaster, Cal 268, Serie nr. 17153413, Ref nr. CK 14389, Boett nr. 14389-1, herrur, 35,5 mm, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, ca 1959, metallänk ej orignal.
TISSOT, Seastar, Cal 28 5R-21, Serie nr. 4368623, Ref nr. 61036-1, herrur, 34 mm, stål, automatisk, plexiglas, skadad urtavla, ca 1959.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 69174, Serie nr. N200974, Cal 2135, Verk nr. 2059159, Boett nr. 69000A, damur, 26 mm, stål/vitguld, automatisk, safirglas, datum, skadad urtavla, buckla, Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62510 D-R/568, ca 1993.
Klockor Rado
RADO, Sintra jubilé, Serie nr. 05428922, Ref nr. R13582922, Boett nr. 153.0582.3, damur, 22 mm, high-tech ceramics, quartz, safirglas, pärlemorurtavla med diamanter (4 st. 8/8), skadad urtavla, rosa safirer på boetten, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 04183, cert, september 2005, box, ytterkartong.
IWC, Schaffhausen, Ingenieur, AMG Black, Cal 80110, Serie nr. 3213132, Ref nr. 322503, Boett nr. 3922825, kronograf, herrur, 46 mm, ceramic, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, OBS: krona saknas, integrerat gummiband, originalspänne, cert, september 2014, box.
IWC, fickur, 53 mm, savonett, Cal 66 (H6), Serie nr. 651355, Boett nr. 714129, 18K guld, ankargång, ej signerad urtavla, skadad urtavla, innerlock i 18K guld, gravyr, ca 1916, läderpåse, etui (Gust. Wallin Rftr. Örebro).