Avslutad | Moderna – Lördag 5 november 2016
KERSTIN ÖHLIN LEJONKLOU, örhängen, silver, Östersund 1989, längd 4,5 cm, vikt 9,0 g, krokar
KERSTIN ÖHLIN LEJONKLOU, örhängen, silver, Östersund 1988, längd 4,5 cm, vikt 4,4 g, stift
OLE LYNGGAARD, ring, 18K guld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW/VS, stl 16,25+ mm, vikt 11,4 g
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,32 ct, 25 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W(H)/VS, Gunnar Fahlström, Stockholm, stl 16,25 mm, vikt 4,0 g
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W(H)/VS, vikt 1,5 g, stift
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW/VS, vikt 3,6 g, stift
OLLE OHLSSON, skål, nr 165, sterling silver, hamrad yta, höjd 7 cm, vikt 146,6 g, BOK medföljer
RING, 18 K vitguld, briljantslipad diamant 0,70 ct, River(E)/VS1, IGI Diamond Identification Report 201636985, 28 baguetteslipade diamanter ca 0,21 ctv, ca TW-W/VSstl 17 mm,
ARMBAND, 14K vitguld, 430 baguette och åttkantslipade diamanter ca 3,80 ctv, ca W(H)/P, längd 18,6 cm, vikt 14,5 g, nagg och inneslutningar som når ytan på diamanter.
HÄNGE, 18K guld, genombruten form, 1 ovalslipad rökt kvarts, svensk importstämpel, längd 5,1 cm, vikt 5,3 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 4,95 ctv, ca TW-W/P, längd 44 cm, vikt 6,3 g, ett fåtal diamanter med mindre skador och nagg.
KALAVALA, hänge, silver, 1 rund fasetterad bergkristall, signerad, höjd 2,9 cm, vikt 3,8 g med silverkedja.
RING, 18K guld, 1 kvadratslipad bergkristall, Lindqvist & Timbert, Stockholm, 1950, stl 17,00 mm, vikt 7,7g, bergkristall nagg och skada på fasetterade kanter.
RING, 18K vitguld, 15 carré- samt 24 briljantslipade diamanter ca 3,70 ctv, ca W-TCa/SI-P, stl 18 mm, flexibel, vikt 9,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K svarteloxerat guld, svarta spineller ca 11,00 ctv, 2 odlade pärlor ca 9,9-10 mm, stift, vikt 13,5 g.
DIOR, armband, 18K vitguld, Oui, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, längd 16,5 cm, vikt 2,1 g, originaletui.
ISAAC COHEN, collier, sterlingsilver, ring och stavlänk, 1 oval cabuchonslipad grön natur sten, Stockholm, 1968, höjd hänge 4,9 cm, längd kedja 61,0 cm, vikt 28,5 g, mindre skada på grön sten.
WIWEN NILSSON, armband, sterlingsilver, ring och stavlänk, signerad, Lund, 1943, längd 21,5 cm, vikt 25,6 g.