Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 22 december 2016
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserade, 3 - 7,5 mm, lås i 18K vitguld, längd 46 cm.
COLLIER, ARMBAND, och ÖRHÄNGEN, förgyllt silver, korall, natursten, längd 43, 17,5 cm, stift, höjd 5,6 cm.
BRÄNNVINSBÄGARE, 2 st, silver, Empire, Johan Hagermark, Hedemora 1822, vikt 89,8 g, monogramgravyr, 1 skadad/trasig, bucklor.
DOSA, silver, svart emalj, rektangulär form med sk "Greek fret" dekor, Art Deco,1900-talets första hälft, otydliga franska stämplar, numrerad, längd 18,1 cm, vikt 388,5 g, senare gravyr, repa.
RING, 18K vitguld, 3 briljanter 0,15 ctv enligt gravyr ca W/SI, stl 16,5 mm, vikt 2,1 g.
COLLIER, ARMBAND, ÖRHÄNGEN OCH RING, förgyllt silver, granater, längd 41,5 cm, 18 cm, höjd 2,3 cm, stl 17,25 mm.
RING, 18K vitguld, 11 gammalslipade och mediumslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca TW/VS-SI,Stockholm 1959, stl ca 13,75 mm, vikt 6,9 g, mittsten saknas.
RING, 14K guld, 1 odlad pärla ca 7,6 mm, 2 rosenslipade diamanter, 1900-talets första hälft, stl 18,50 mm, vikt 2,5 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, safir ca 0,60 ct, 10 briljanter ca 0,20 ctv, ca W/SI, Guldfynd, stl 17,75+ mm, vikt 3,7 g.
RING, 18K guld, droppslipad mörk safir ca 0,50 ct, briljant ca 0,03 ct, ca W/SI, stl 16,75 mm, vikt 3,3 g.
RING, 18K guld, 12 briljanter ca 0,25 ctv, ca W-TCr/SI-P1, stl 18 mm, vikt 3,1 g, Guldfynd.
SKEDAR, 14 st, silver, svensk och gammal fransk, 6 matskedar, 8 teskedar, 1800-tal, vikt 341,6 g, monogramgravyr, bucklor.
CARMOSÉRING, 18K guld, safir ca 0,70 ct, 10 briljanter ca 0,20 ctv, ca W/SI-P, stl 15,75 mm, vikt 3,0 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, safir ca 0,68 ct, 12 briljanter ca 0,20 ctv, ca W/VS-SI, Guldfynd, stl 17,75+ mm, vikt 2,7 g.