461 - 480 av 589
1...232425...30 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 22 december 2016

Klubbad för

BROSCH, 14K guld, ovalslipad ametist, längd 2 cm, nål ej i guld.

Utrop: 1 000 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserade, 3 - 7,5 mm, lås i 18K vitguld, längd 46 cm.

Utrop: 700 kr

COLLIER, ARMBAND, och ÖRHÄNGEN, förgyllt silver, korall, natursten, längd 43, 17,5 cm, stift, höjd 5,6 cm.

800 kr

Utrop: 500 kr

BRÄNNVINSBÄGARE, 2 st, silver, Empire, Johan Hagermark, Hedemora 1822, vikt 89,8 g, monogramgravyr, 1 skadad/trasig, bucklor.

350 kr

Utrop: 400 kr

DOSA, silver, svart emalj, rektangulär form med sk "Greek fret" dekor, Art Deco,1900-talets första hälft, otydliga franska stämplar, numrerad, längd 18,1 cm, vikt 388,5 g, senare gravyr, repa.

Utrop: 1 700 kr

RING, 18K vitguld, 3 briljanter 0,15 ctv enligt gravyr ca W/SI, stl 16,5 mm, vikt 2,1 g.

Utrop: 1 400 kr

COLLIER, ARMBAND, ÖRHÄNGEN OCH RING, förgyllt silver, granater, längd 41,5 cm, 18 cm, höjd 2,3 cm, stl 17,25 mm.

2 700 kr

Utrop: 1 200 kr

RING, 18K vitguld, 11 gammalslipade och mediumslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca TW/VS-SI,Stockholm 1959, stl ca 13,75 mm, vikt 6,9 g, mittsten saknas.

2 600 kr

Utrop: 2 800 kr

RING, 14K guld, 1 odlad pärla ca 7,6 mm, 2 rosenslipade diamanter, 1900-talets första hälft, stl 18,50 mm, vikt 2,5 g.

800 kr

Utrop: 1 000 kr

RING, 18K vitguld, 63 brilj ca 0,80 ctv, ca TCr- Cr/SI, stl 17,25 mm, vikt 11,3 g.

Utrop: 9 000 kr

ENSTENSRING, 18K guld, briljant ca 0,13 ct, ca TW/VS, stl 16,5+ mm, vikt 3,4 g.

2 000 kr

Utrop: 2 300 kr

RING, 18K vitguld/guld, 21 briljanter ca 0,19 ctv, ca W/VS, stl 17,25 mm, vikt 8,5 g.

Utrop: 4 800 kr

CARMOSÉRING, 18K guld, safir ca 0,60 ct, 10 briljanter ca 0,20 ctv, ca W/SI, Guldfynd, stl 17,75+ mm, vikt 3,7 g.

Utrop: 2 600 kr

RING, 18K guld, droppslipad mörk safir ca 0,50 ct, briljant ca 0,03 ct, ca W/SI, stl 16,75 mm, vikt 3,3 g.

Utrop: 1 300 kr

RING, 18K guld, 12 briljanter ca 0,25 ctv, ca W-TCr/SI-P1, stl 18 mm, vikt 3,1 g, Guldfynd.

Utrop: 2 100 kr

SKEDAR, 14 st, silver, svensk och gammal fransk, 6 matskedar, 8 teskedar, 1800-tal, vikt 341,6 g, monogramgravyr, bucklor.

Utrop: 1 200 kr

CARMOSÉRING, 18K guld, safir ca 0,70 ct, 10 briljanter ca 0,20 ctv, ca W/SI-P, stl 15,75 mm, vikt 3,0 g.

Utrop: 1 800 kr

CARMOSÉRING, 18K guld, safir ca 0,68 ct, 12 briljanter ca 0,20 ctv, ca W/VS-SI, Guldfynd, stl 17,75+ mm, vikt 2,7 g.

Utrop: 2 100 kr

RING, 18K guld, 9 briljanter ca 0,20 ctv, ca TCr- Cr/SI, stl 17,5 mm, vikt 3,6 g.

Utrop: 2 100 kr

RING, 18K guld, 3 briljanter ca 0,06 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,75 mm, vikt 1,8 g.

Utrop: 800 kr