Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 17 november 2016
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 1,3 g.
RING, 18K guld, 5 diamanter 0,19 ctv, ca W/VS, stl 17,5 mm +, vikt 2,6 g, sliten fattning.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade pärlor ca 4,4 mm, 2 åttkantslipade diamanter ca 0,02 ctv, stift, vikt 1,8 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,07 ct, stl 17 mm, vikt 1,8 g.
SUPKOPPAR, 2 st, silver, 1a; Petter Adolf Sjöberg, Stockholm, 1808, höjd 2,5 cm, vikt 36,6 g, bucklor, lagningar, 1 med senare inlagt mynt i botten av Gustav III.
SUPBÄGARE, 6 st, silver, bla Gustaf Henrik Sidwall, Norrköping, 1811, resterande Sverige, 1800-tal med delvis otydliga stämplar, höjd 2,8-4,1 cm, vikt 137, 1 g, gravyr, bucklor, lagningar, 1 med mindre bristning och tunn, slitage pga ålder.
BÄGARE, silver, konisk form med utsvängd mynning och vågband, senare graverad blomdekor, Erik Wibeck, Borås, 1700-talets andra hälft, höjd 7,5 cm, vikt 45,8 g, bucklor, något sned fot, slitage pga ålder.
MATSKEDAR, 15 st, silver, svensk spets och rund, Sverige, 1800-tal, vikt 1007,7 g, bucklor, gravyr, slitage.
DOSA, silver, senare invändigt förgylld, oval form med graverad blomdekor, August Wilhelms änka Maria Svanberg, Växjö, 1867, längd 7,4 cm, vikt 33,7 g, ägargravyr, mindre ytrepor och bucklor, slitage pga ålder.
MATSKEDAR, 2 st, silver, utländskt fiolskaft, ryska stämplar, St Petersburg, 1846, vikt 153,5 g, gravyr.
MATSKEDAR, 6 st, silver, snäck och utländskt fiolskaft, märkt DS, 13, troligen Tyskland, 1800-tal, vikt 358,1 g, gravyr.
DOSA, 2 st, silver, 1 bla Samuel Pemberton, Birmingham, 1790, 2 möjligen Nederländerna, 1800-tal, höjd 3,2 -7,4 cm, vikt 32,3 g, bucklor.
MATSKEDAR, 13 st, silver, gammal fransk, snäckmodell, Sverige, 1800-tal, vikt 649,6 g, gravyr, bucklor, slitage.
MATSKEDAR, 10 st, silver, fiolskaft, Sverige, 1800-tal, vikt 463,7 g, gravyr, bucklor, slitage.