Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 17 november 2016
RING, 14K guld, onyx, gammalslipad diamant ca 0,15 ct, ca år 1900, stl 19 mm, uppklippt ring skena
HÄNGE, silver, ametist, blå topas, pärlemor, 2 boutonformade odlade sötvattenspärlor, vikt 22,3 g.
PÄRLCOLLIER, odlade färgade barocka sötvattenspärlor, lås i sterling silver, längd 45 cm, vikt 34,2 g.
RING, sterling silver, odlad boutonformad sötvattenspärla ca 11,4 mm, stl 17,5 mm, vikt 5,1 g.
HÄNGE, silver, odlad barock sötvattenspärla, en lila och en ljusgul sten, vikt 16,8 g.
PÄRLARMBAND, silver, 3-radigt, odlade sötvattenspärlor ca 6,50-7,00 mm, magnetlås, säkerhetskedja.
3 ARMBAND, odlade barocka sötvattenspärlor i tre färger, lås i sterling silver, längd 19-20 cm, en pärla verkar saknas, total vikt 62,6 g.
ÖRHÄNGEN, odlade boutonformade pärlor ca 6,5 mm, lås i sterling silver, vikt 0,9 g, stift.
BROSCH, oxiderad sterling silver, emalj, filigranarbete, 5 rosa och 1 grön sten, vikt 10,9 g.
RING, 9K guld, 1 ovalslipad lila safir?, 1800-talets andra hälft, stl 17,75+ mm, vikt 1,2 g, mindre skada på safir.
RING, silver, insida förgylld, svart emalj, dekorerad med stiliserad vetekli, 1 fröpärla, omkring 1900, stl 17,50 mm, vikt 1,9 g, slitage på förgyllning, slitage på förgyllning.
RING, silver, delvis förgylld, förenade händer, Petter Andersson, Borås, 1887, stl 14,75 mm, vikt 2,2 g.
RING, 18K guld, svart emalj, Minne, Stockholm, 1881, vikt 1,2 g, trasig skena, behöver repareras, buckla, etui.