Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 20 oktober 2016
HÄNGE/KEDJA, 18K guld/vitguld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, längd 44 cm, vikt 8 g.
ENSTENSRING, 18K guld/platina, briljantslipad diamant ca 0,24 ct, ca W/nagg på rondisten, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, 17,25 mm, vikt 2,3 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, smaragd, skadad, 9 navettslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca stl 18 mm+, vikt 4,3 g.
ALLIANSRING, 18K guld/vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, stl 18,25 mm, vikt 3,6 g.
RING, 18K guld, carréslipade rubiner, 9 diamanter ca 0,12 ctv, stl 17,25 mm, vikt 3,7 g.
HELALLIANSRING, platina, 35 åttkantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca W(H)/SI-P1, stl 16,75 mm, vikt 2,4 g
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 droppformade odlade brunrosa pärlor 12,7 x 10,5 mm, 4 rubiner ca 0,20 ctv, krokar, vikt 6,0 g.
SALVINI, hänge/berlock, 18K roséguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,02 ctv, Italien, vikt 1,8 g
SALVINI, hänge/berlock, 18K roséguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,02 ctv, Italien, vikt 2,1 g
ÖRHÄNGEN, silver, mörkblå emalj, 20 rosenslipade diamanter ca 0,60 ctv, pärlor, vikt 14,7 g, saknar stift eller krokar, troligen gamla omgjorda skjortknappar, baksida stämplat med Holms Lund 1954
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor 9-9,5 mm, förgyllt lås, längd 88 cmm, vikt 108,2 g, knutet.