Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 20 oktober 2016
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS-SI, vikt 2,0g, nagg på rondisten, stift, 1 snurrebuss i silver.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 6-6,5 mm samt 4 större sötvattenspärlor ca 11-12 mm, lås i förgyllt silver, längd 40 cm.
HÄNGE/KEDJA, 18K, vitguld, 9 briljanter ca 0,23 ctv ca W/SI, kedja 18 K, 42 cm, vikt 4,1g
BROSCH, 14K, guld, troligen orientalisk pärla, 2 diamanter ca 0,10 ctv, finsk, vikt 3,6 g
RING, sterling silver, cabochonslipad karneol, diverse vita och rosa stenar, pyrit, stl 17,25 mm, vikt 17,3 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca W/VS, Stockholm, 2003, stl 15,50 mm, vikt 6,1 g, gravyr.
ENSTENSRING, 18K vitguld, 1 briljantslipad diamant ca 0,29 ct, ca W-TCr(H-I)/SI2-P1, stl 15,50 mm, vikt 3,1 g, skada på rondisten/paviljongen.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca W(H)/P, stl 17,5 mm, vikt 3,7 g.
COLLIER, diverse färgstenar, odlade sötvattenspärlor, längd ca 73 cm, vikt 62,3 g, knutet
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor i blå nyanser, 4 rader, längd ca 44 cm, vikt 77,7 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld, briljant ca 0,20 ct, ca W/VS, kedjans längd 41,5 cm, vikt 1,9 g.